Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 20:42
Reklama KD Market

Polskie nazwiska wśród oskarżonych o przestępstwa podatkowe w Chicago

Polskie nazwiska wśród oskarżonych o przestępstwa podatkowe w Chicago
fot.Andrey Popov/123RF

IRS ostrzega księgowych i podatników, którzy próbują oszukać fiskusa


 

Biuro prokuratura federalnego ogłosiło 10 kwietnia szereg zarzutów kryminalnych wobec mieszkańców Chicago zaangażowanych w oszustwa podatkowe. Wśród oskarżonych są polskie nazwiska. Choć postępowanie wobec nich nie zostało zakończone, w obliczu zbliżającego się 17 kwietnia terminu składania zeznań podatkowych, amerykańska skarbówka przypomina, że za ostateczną zawartość rozliczenia odpowiada podatnik.

Wśród oskarżonych z regionu Chicago są zarówno księgowi, którzy według prokuratury pomagali swoim klientom w otrzymaniu tysięcy dolarów w zwrotach, które im się nie należały, a także indywidualni podatnicy, którzy świadomie składali fałszywe oświadczenia podatkowe lub unikali wymaganego przez prawo rozliczania się z podatków.

Prokuratura federalna jednocześnie przypomina podatnikom, że oprócz postępowania karnego, które może skończyć się więzieniem, osoby unikające płacenia podatków są odpowiedzialne za wszystkie należności podatkowe wraz z odsetkami, jak również kary cywilne. Przestępstwa podatkowe nie pozostają bez ofiar i bez konsekwencji – twierdzi prokurator federalny na dystrykt północnego Illinois, John R. Lausch Jr.

Biuro ścigania przestępstw podatkowych skontaktowało się z nami w sprawie nagłośnienia sprawy Anny Platos z Hickory Hills, właścicielki biura podatkowego Midway Accounting Services w Chicago. 6 kwietnia w sądzie federalnym w Chicago 58-latka usłyszała łącznie 20 zarzutów – 19 z nich dotyczyło sporządzania i składania fałszywych zeznań podatkowych, a jeden utrudniania pracy IRS.

Według prokuratury, Anna Platos sporządzała i pomagała w sporządzaniu setek indywidualnych rozliczeń podatkowych za lata 2010, 2011 i 2012. Rozliczenia te zawierały błędne kredyty, ulgi podatkowe i wydatki, m.in. na samochody, ciężarówki, reklamy, rachunki medyczne, darowizny i edukację, co miało na celu redukcję kwot należnych fiskusowi, a także pozyskanie nienależących się podatnikom zwrotów.

Zgodnie z dokumentacją sądową, od lipca do grudnia 2013 r. IRS skontaktowało się z klientami Platos informując ich o wykrytych nieprawidłowościach i o kwocie należnego podatku. Następnie, według aktu oskarżenia, Platos wprowadzała zmiany i poprawki do rozliczeń podatników bez ich wiedzy i zgody.

Nate Sarnacki, agent specjalny z biura śledczego IRS w Chicago powiedział nam, że w przypadku uznania winy Platos, grozi jej kara do trzech lat więzienia za każdy zarzut oraz grzywna w wysokości 250 tys. dolarów za każdy czyn. Dodaje, że śledztwa dotyczące przestępstw podatkowych z reguły są obszerne i intensywne, i nierzadko zajmują sporo czasu, zaś IRS stosuje „różne metody” w celu wykrycia nieprawidłowości na rozliczeniach.

Zapytaliśmy, czy klientom Anny Platos również grożą kary i konsekwencje. – W niektórych przypadkach podatnicy mogą być odpowiedzialni za zwrot refundacji, która im się nie należała lub być odpowiedzialni za kary cywilne oraz odsetki. W każdym przypadku apelujemy do podatników o ostrożność w wyborze osoby rozliczającej podatki. Większość księgowych to uczciwi profesjonaliści, którzy dobrze wykonują swoją pracę. Jednak proszę pamiętać, że autoryzując księgowego do złożenia podpisu, a także samemu podpisując zeznanie, to podatnik ponosi ostateczną odpowiedzialność za zawartość rozliczenia. Tym samym to on może być pociągnięty do odpowiedzialności za nieprawidłowo rozliczone podatki. Uważaj, komu powierzasz poufne informacje o sobie i swoich bliskich. Agent przypomina również, że kwalifikacje księgowych i osób zajmujących się podatkami można łatwo sprawdzić na stronie internetowej irs.gov.

Z wcześniejszych dokumentów sądowych dowiedzieliśmy się, że we wrześniu 2014 r. Departament Sprawiedliwości USA poprosił sąd federalny w Chicago o wystosowanie zakazu przygotowywania rozliczeń podatkowych przez Annę Platos oraz Teda Platosa, który od 2013 r. zajmował się rozliczaniem podatków w firmie pod nazwą API Tax Solutions. Para otrzymała również nakaz przekazania rządowi listy swoich klientów od 2009 r.

Anna Platos, znana również jako Aniela Tonkovich, zajmowała się rozliczaniem podatków od co najmniej 1991 r. Wielu klientów Platosów było imigrantami z krajów Europy Wschodniej, nie mówiącymi lub słabo mówiącymi po angielsku.

Próbowaliśmy skontaktować się z Anną Platos z Midway Accounting Services w sprawie toczącego się przeciwko niej postępowania. Jednak pod adresem przy 5213 S. Archer Ave. od czterech lat znajduje się biuro sprzedaży nieruchomości, zaś wszystkie numery telefonów, do których dotarliśmy, zostały odłączone.

Kolejne przesłuchanie w sprawie Anny Platos odbędzie się 8 maja w sądzie federalnym w Chicago. Kobieta nie przyznaje się do winy.

Postępowanie za przestępstwa podatkowe toczy się równocześnie wobec innych osób z rejonu Chicago. 9 maja przed sądem federalnym w Chicago stanie 49-letni John Ocwieja, któremu zarzuca się świadome nieskładanie zeznań podatkowych w latach 2011-2016. Z kolei Barry Poticha, 73-letni mieszkaniec Northbrook, ma stawić się w sądzie 16 kwietnia. Prokuratura federalna oskarża go o utrudnianie pracy IRS. Poticha, który pracował dla dwóch firm w rejonie Chicago jako menadżer oraz księgowy, według prokuratury, w latach 2000-2010 przygotowywał i składał fałszywe rozliczenia podatkowe umożliwiające firmom niepłacenie należnych podatków. 17 kwietnia przed sądem federalnym w Chicago stanie również 54-letni chicagowianin Michael Cielak, któremu zarzuca się składanie fałszywych zeznań podatkowych. Cielak prowadził działalność gospodarczą zajmującą się zbiórką złomu, lecz nie zgłaszał dochodów z jego sprzedaży.

Gabriel Grchan z biura śledczego IRS w Chicago zapewnia, że specjalna jednostka ścigania przestępstw amerykańskiej skarbówki pociągnie do odpowiedzialności wszystkie osoby, które nie przestrzegają prawa podatkowego i przyczyniają się do luki podatkowej. – Chicagowianie, którzy myślą o oszukiwaniu na podatkach, powinni dobrze się zastanowić, albo przygotować się na grożące im konsekwencje.

Joanna Marszałek

[email protected]

fot.Andrey Popov/123RF
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama