Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 00:23
Reklama KD Market
Reklama

Rozpoczął się wyścig o urząd burmistrza Chicago



Przybywa kandydatów na urząd burmistrza Chicago. Ubiegającemu się o trzecią kadencję Rahmowi Emanuelowi zagraża Garry McCarthy, zwolniony z pracy przez Emanuela były szef policji chicagowskiej. Do stanięcia w szranki przygotowuje się Paul Vallas, były szef chicagowskiej oświaty publicznej. Swoją kampanię rozpoczął już biznesmen Willie Wilson oraz Troy LaRaviere, były dyrektor szkoły. Niewykluczone, że do wyścigu w wyborach municypalnych w 2019 roku przyłączą się jeszcze inni politycy.

Garry McCarthy fot.Tannen Maury/EPA


Garry McCarthy

Były szef chicagowskiej policji Garry McCarthy formalnie rozpoczął swoją kampanię wyborczą 21 marca atakując Rahma Emanuela, ale – jak podkreślił – nie z powodów osobistych; nie dlatego, że Emanuel zwolnił go z pracy. McCarthy zadeklarował, że kandyduje na burmistrza, bo chce ratować Chicago, wspaniałe miasto, przed upadkiem w wyniku złego zarządzania przez Emanuela. W wideo zamieszczonym w swojej witrynie McCarthy mówi o utracie zaufania chicagowian do władz miejskich i obarcza odpowiedzialnością administrację Emanuela za korupcję, rosnące podatki i przestępczość, zwłaszcza na południu i zachodzie miasta, w rejonach zamieszkanych przez Afroamerykanów i Latynosów. McCarthy został zwolniony z pracy przez burmistrza Emanuela po upublicznieniu przez lokalną prokuraturę nagrania wideo, pokazującego jak biały policjant zabija szesnastoma strzałami czarnego nastolatka Laquana McDonalda. Nagranie trzymane było w tajemnicy przez ponad rok przez policję i prokuraturę. Upublicznienie wideo zapoczątkowało reformy w policji chicagowskiej, której stawiano zarzuty m.in. zmowy milczenia i próby zatuszowania zdarzenia. McCarthy stanowczo zaprzeczył, że ponosi odpowiedzialność za ukrywanie drastycznego wideo. Jak stwierdził, w interesie administracji Emanuela leżało zatuszowanie sprawy i zapłacenie wielomilionowego odszkodowania rodzinie zastrzelonego nastolatka.
58-letni Garry McCarthy jest absolwentem wydziału historii State University of New York at Albany (licencjat). W 1981 r. mając 22 lata zaczął pracować w nowojorskiej policji; przez lata awansował pełniąc rozmaite funkcje. M.in. był komendantem w różnych komisariatach oraz zastępcą głównego szefa policji w Wielkim Jabłku. W 2006 r. przyjął posadę szefa policji w Newarku w New Jersey, gdzie w czasie jego kadencji odnotowano znaczne spadki w liczbie morderstw i strzelanin. W 2011 r. został mianowany na szefa policji Chicago przez burmistrza Rahma Emanuela i dymisjonowany w 2015 roku.

Paul Vallas fot.myAJC.com


Paul Vallas

Były szef chicagowskiego szkolnictwa Paul Vallas oficjalnie ogłosił swoją kandydaturę na burmistrza Chicago 2 kwietnia, kilka tygodni później niż oryginalnie zamierzał, ponieważ plany polityczne pokrzyżowała mu w lutym niespodziewana śmierć syna Marka – najmłodszego z trójki dzieci – w ośrodku odwykowym dla narkomanów w Los Angeles. Od tamtej pory Vallas nie pokazywał się publicznie i dotąd nie przedstawił programu wyborczego. 64-latek zapowiedział tylko na Twitterze, że zrobi to w najbliższym czasie. Brat kandydata, Dean Vallas jest skarbnikiem jego kampanii wyborczej, a przewodniczącą Marilyn Johnson, długoletnia współpracownica Paula Vallasa, była radca prawna chicagowskiego szkolnictwa i była sędzia sądu okręgowego powiatu Cook.
Początki kariery zawodowej Paula Vallasa były skromne; absolwent Western Illinois University (magisterium) zaczynał jako nauczyciel w indiańskich rezerwatach. Później zarządzał biurem budżetu Senatu stanowego, a następnie budżetem Chicago. Na szefa szkolnictwa chicagowskiego został mianowany w 1995 r. przez ówczesnego burmistrza Richarda M. Daley'ego, któremu parlament stanowy nadał zwierzchnictwo nad oświatą publiczną w Wietrznym Mieście. Vallas kierował szkolnictwem do 2001 r. Zwolniony został z pracy przez Daley'ego, którego coraz bardziej drażniła rosnąca popularność Vallasa. Stojąc na czele chicagowskiej oświaty Vallas wprowadził szereg reform, przyczynił się do podniesienia poziomu nauczania i zrównoważenia budżetu szkolnictwa. W 2002 r. Vallas próbował wykorzystać swoją popularność kandydując na gubernatora, ale nie udało się mu przezwyciężyć machiny establishmentu politycznego; przegrał tylko 25 tysiącami głosów demokratyczne prawybory na gubernatora z Rodem Blagojevichem. Później reformował systemy szkolne w Filadelfii, Nowym Orleanie i Connecticut. Był też konsultantem Rady Edukacyjnej Illinois.
Vallas ponownie w szranki wyborcze stanął w 2014 r. jako kandydat na wicegubernatora przy boku Pata Quinna, który bez powodzenia starał się o gubernatorski fotel. W tym roku Vallas został usunięty ze stanowiska dyrektora administracji Chicago State University po tym, jak okazało się, że rozważa kandydowanie na burmistrza Chicago.

Willie Wilson fot.Facebook


Willie Wilson

Afroamerykański biznesmen-milioner Willie Wilson wystartował z kampanią wyborczą na burmistrza pod koniec marca. Zaapelował wówczas do swoich rywali, Garry'ego McCarthy'ego i Paula Vallasa o zawiązanie sojuszu przeciwko Rahmowi Emanuelowi, ale zamiast zaszkodzić, przysłużył się urzędującemu burmistrzowi, gdy przekazał z własnej kieszeni 100 tys dol. na swoją kampanię wyborczą. W rezultacie tej donacji zniesione zostały automatycznie limity finansowania wyścigu wyborczego, co jest najbardziej korzystne dla Rahma Emanuela, który dysponuje najzasobniejszym kontem politycznym i szerokim gronem dawców funduszy.
Udział w wyścigu na burmistrza to kolejna próba 69-letniego Wilsona zrobienia kariery politycznej. Filantrop i biznesmen z Chicago bez powodzenia ubiegał się o różne wybieralne stanowiska, m.in. startował w poprzednich wyborach na burmistrza i w ostatnich wyborach na prezydenta USA. Absolwent seminarium duchownego baptystów dorobił się majątku prowadząc kilka restauracji McDonald's. Jest też właścicielem firmy dystrybucji sprzętu medycznego oraz producentem ogólnokrajowego programu telewizyjnego przedstawiającego muzykę gospel, który w 2012 r. wygrał Emmy Award.

Troy LaRaviere fot.www.troyforchicago.com


Troy LaRaviere

Były dyrektor szkoły i nauczyciel Troy LaRaviere ogłosił swoją kandydaturę w styczniu przypuszczając ostry atak na Rahma Emanuela, stanowiący kontynuację wcześniejszej krytyki. LaRaviere, gdy był dyrektorem publicznej szkoły podstawowej Blaine w Lakeview, wyrażał głośno swój sprzeciw m.in. wobec prywatyzacji sprzątania budynków szkolnych, przeciwko prywatyzacji edukacji i szkołom czarterowym, i wobec braku funduszy na nauczanie dzieci niepełnosprawnych. Ostatecznie został zmuszony do ustąpienia ze stanowiska przez stronników Emanuela w rezultacie postępowania dyscyplinarnego. Jednak 45-letni LaRaviere zaprzecza, że „sąd kapturowy” – jak określił wyrzucenie go z pracy – był powodem przystąpienia do wyścigu na burmistrza. Aktualnie LaRaviere atakuje Emanuela codziennie w mediach społecznościowych, m.in. na Twitterze i YouTube. Swój program wyborczy określa LaRaviere jako postępowy; obiecuje, że jeśli zostanie burmistrzem, przekształci zaniedbane, podupadłe gospodarczo rejony miasta w kwitnące dzielnice i udostępni wszystkim mieszkańcom dostępne cenowo lokale. W tym celu będzie lobbował Springfield i Waszyngton o fundusze stanowe i federalne, a także podejmie współpracę z parlamentem stanowym na rzecz reformy podatkowej w Illinois.

Potencjalni kandydaci

O wysunięciu kandydatur na burmistrza myślą też: radny Scott Waugespack, były kandydat na wicegubernatora Ra Joy, komisarz Rady Powiatu Cook Bridget Gainer, prawniczka Lori Lightfoot, aktywistka społeczna Amara Enyia oraz właściciel przedsiębiorstwa nowoczesnych technologii informatycznych Neal Sales-Griffin.

Wybory municypalne odbędą się w Chicago w 2019 roku. Rahm Emanuel startuje na trzecią kadencję. Oprócz burmistrza chicagowianie wybierać będą sekretarza i skarbnika miasta oraz 50 radnych.

Alicja Otap

[email protected]

Na zdjęciu głównym burmistrz Chicago Rahm Emanuel

fot.Tannen Maury/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama