Dzisiejszy Czytelnik nie lubi ani długich tekstów, ani pełnych nic nie znaczących dla niego liczb, nazw i statystyk. Ale o wspólnym przedsięwzięciu szkół polskich i polonijnych, wielkim zaangażowaniu uczniów i pedagogów, nie da się krótko opowiedzieć.
Panią Małgorzatę Tomczak, założycielkę Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych, emerytowaną nauczycielkę z Gniezna poznałam w Chicago. Była przedstawicielem senatora Roberta Gawła oraz starosty gnieźnieńskiego podczas konkursu historycznego o Chrzcie Polski. Zaprosiłam ją na lekcję otwartą do mojej klasy dwujęzycznej i tak zaczęła się nasza współpraca.
Od początku naszym ,,oczkiem w głowie” byli uczniowie i ich potrzeby. Wszyscy wiemy, że szkoła sobotnia to dla naszych dzieci dodatkowy obowiązek. Tylko atrakcyjność sobotnich zajęć, ich dostosowanie do potrzeb i zainteresowań dzieci może sprawić, że dziecko pójdzie do szkoły bez grymasu niezadowolenia na twarzy.
Jak to mówi przysłowie, ,,potrzeba matką wynalazku”. Tak więc powstał projekt ,,Nasze miasto – nasze gniazdo”, który połączył szkoły polskie i polonijne z całego świata. Na czym polegał?
Otóż szkoły polskie i polonijne, a było ich 30, zostały połączone w pary według grupy wiekowej uczniów. Każda z nich przygotowała 15 pytań o swoim mieście i okolicy, które otrzymała szkoła partnerska. Projekt realizowany był w formie multimedialnej, dzięki czemu zyskał na atrakcyjności. Szkoły nagrywały odpowiedzi na pytania w języku polskim i angielskim, a także zamieszczały film o swojej placówce wykorzystujący piosenki, wiersze oraz inscenizacje.
Dzięki takim środkom przekazu i wyrazu uczniowie oraz nauczyciele mogli się wzajemnie poznać, zobaczyć, posłuchać języka polskiego, często z innym, ciekawym akcentem.
Wśród uczestników projektu znalazły sie cztery polskie szkoły z aglomeracji chicagowskiej: im. ks.Ignacego Posadzego w Burbank, im. Mikołaja Kopernika w Niles, im.Marii Curie Skłodowskiej w Park Ridge oraz im. Trójcy Świętej w Chicago.
Nasza ,,projektowa” mapa objęła cały świat, od Szkocji, poprzez słoneczne Włochy, aż do egzotycznego Szanghaju. Przedsięwzięcie okazało się sukcesem, o czym świadczą wypowiedzi nauczycieli, którzy wraz ze swoimi uczniami uczestniczyli w programie: „Serdecznie dziękuję i mam nadzieję, że nasza znajomość nie skończy się wraz z zakończeniem projektu. Moi uczniowie dopiero teraz nabierają ochoty na większą współpracę i serdecznie dziękują za super filmik” oraz „Uczniom zajęło trochę czasu odszukanie odpowiednich wiadomości, a potem nagranie partiami odpowiedzi, gdyż zajęcia w polonijnej szkole odbywają się tylko w soboty. Było przy tym trochę śmiechu i zabawy, ale też zdobyta nowa, cenna wiedza”. Wiele ciepłych słów padło także od pozostałych uczestników projektu. Dały nam wiarę w to, że to, co robimy, ma sens.
Dziękujemy wszystkim wspaniałym dyrektorom szkół, nauczycielom oraz utalentowanej młodzieży. Życzymy powodzenia, zapału i kolejnych przygód na edukacyjnej drodze. Jesteście najpiękniejszą wizytówką Polski na świecie.
Wdzięczni też jesteśmy naszym patronom, bo to dzięki ich wsparciu projekt okazał się wielkim sukcesem. Poseł Krzysztof Ostrowski, senator Robert Gaweł, europoseł Krystyna Łybacka, prezydent Gniezna Tomasz Budasz, starosta Beata Tarczyńska, kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffman – to tylko niektóre osoby, które wsparły nas swoim autorytetem.
Zapraszamy do obejrzenia wspaniałych nagrań ze szkół:
www.facebook.com/Klub-Nauczycieli-Polskich-i-Polonijnych-w-Gnieźnie
Korzystając z okazji życzymy wszystkim radosnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych pięknymi polskimi tradycjami, zapachem mazurków i dźwiękiem rezurekcyjnych dzwonów.
Elżbieta Berkowicz
Wiceprezes Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych
Zdjęcia arch. KNPiP
Wspólny projekt szkół polskich i polonijnych: ,,Nasze miasto – nasze gniazdo”
- 03/24/2018 09:57 PM
Reklama