Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 20:38
Reklama KD Market

W przyszły wtorek dwa posiedzenia komisji obrony narodowej ws. katastrofy smoleńskiej

Na przyszły wtorek zaplanowano dwa posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej nt. wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej. Przedmiotem obrad komisji mają być informacje: szefa MON ws. działalności podkomisji smoleńskiej oraz ministra sprawiedliwości dot. śledztwa prokuratury.

Oba posiedzenia - jak poinformował we wtorek PAP szef komisji Michał Jach (PiS) - na wniosek posłów Platformy Obywatelskiej.

Z informacji dostępnych na stronie internetowej Kancelarii Sejmu wynika, że we wtorek 20 marca odbędą się dwa posiedzenia komisji obrony narodowej. Pierwsze z nich rozpocznie się o godz. 16 i obejmie informację szefa MON Mariusza Błaszczaka w następujących sprawach: podstawy prawnej w oparciu, o którą powołano b. ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza na stanowisko przewodniczącego rządowej Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z 10.04.2010 r. w Smoleńsku; planu pracy podkomisji po objęciu przewodnictwa Macierewicza oraz działalności podkomisji, w szczególności wyników prac rzeczonej podkomisji.

Błaszczak - jak wynika z tematu posiedzenia komisji - ma przedstawić też posłom informację na temat "kwot wypłaconych z budżetu państwa dla poszczególnych jej członków, a także wydatków tejże Podkomisji w zakresie realizacji powierzonych jej zadań, działań podejmowanych w ramach deklaracji o wszczęciu międzynarodowego śledztwa w sprawie wypadku samolotu Tu-154M w Smoleńsku z dnia 10 kwietnia 2010 r., a także "wydatków poniesionych przez Rzeczpospolitą Polską w związku z odszkodowaniami wypłacanymi na rzecz rodzin ofiar katastrofy samolotu Tu-154M".

Drugie posiedzenie zaplanowano na godz. 19 i na nim z kolei minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro miałby mówić o przyczynach katastrofy smoleńskiej "w świetle opinii biegłych powołanych przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie" oraz zapoznać posłów z opinią i dowodami przekazanymi prokuraturze przez rządową podkomisję, która ponownie bada przyczyny tragedii sprzed ośmiu lat.

Powołana w lutym 2016 r. przez ówczesnego ministra obrony Antoniego Macierewicza podkomisja do ponownego zbadania katastrofy przedstawiła swoje wnioski 10 kwietnia ub.r. Według podkomisji samolot został rozerwany eksplozjami w kadłubie, centropłacie i skrzydłach, a destrukcja lewego skrzydła rozpoczęła się jeszcze przed przelotem nad brzozą.

Pierwszym przewodniczącym podkomisji był dr Wacław Berczyński, który zrezygnował ze swej funkcji w kwietniu 2017 r. po tym, jak udzielił wywiadu "Dziennikowi Gazecie Prawnej". Berczyński powiedział tam m.in., że "wykończył caracale" (chodzi o przetarg za zakup śmigłowców wielozadaniowych dla wojska). Pełniącym obowiązki przewodniczącego podkomisji został wówczas prof. Kazimierz Nowaczyk. W styczniu tego roku na czele podkomisji stanął Antoni Macierewicz.

Tuż po katastrofie wyjaśnieniem jej przyczyn zajmowała się Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego pod kierownictwem ówczesnego szefa MSWiA Jerzego Millera. W opublikowanym w lipcu 2011 r. raporcie komisja Millera stwierdziła, że przyczyną katastrofy było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, a w konsekwencji zderzenie samolotu z drzewami, prowadzące do stopniowego niszczenia konstrukcji maszyny. Komisja podkreślała, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu.

10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku w katastrofie samolotu Tu-154M wiozącego delegację na obchody katyńskie zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński i najwyżsi dowódcy. (PAP)

Na zdjęciu: wrak Tupolewa Tu-154 w lesie pod Smoleńskiem fot.Sergei Chirikov/EPA
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama