Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 września 2024 14:29
Reklama KD Market
Reklama

Ambasada USA upamiętni orędzie prezydenta Wilsona, w którym wzywał do uznania niepodległości Polski



W poniedziałek, 8 stycznia ambasada USA upamiętni 100. rocznicę orędzia, w którym prezydent Thomas Woodrow Wilson wezwał do uznania niepodległości Polski. Ambasador Paul Jones przekaże władzom Warszawy pamiątkową tablicę, zorganizuje też koncert fortepianowy.

W poniedziałek przypada setna rocznica historycznego orędzia ze słynnymi 14 Punktami, w którym prezydent Wilson występując przed Kongresem wezwał do uznania niepodległości Polski - zaznaczono w komunikacie ambasady Stanów Zjednoczonych.

"W ramach zainaugurowanej niedawno przez ambasadę inicjatywy pod nazwą +100 Lat Razem: Ludzie-Historia-Przyszłość+ ambasador Paul Jones przekaże władzom miasta stołecznego Warszawy tablicę upamiętniającą rolę prezydenta Wilsona w staraniach o niepodległą Polskę" - poinformowała ambasada USA w komunikacie przekazanym PAP.

Ponadto - informuje ambasada - dla przypomnienia wkładu USA w odzyskanie przez Polskę niepodległości ambasador Jones zorganizuje koncert fortepianowy z towarzyszeniem orkiestry. Koncert odbędzie się przy pl. Wilsona w Warszawie. Ambasada będzie go transmitować na żywo na kanale YouTube.

Ambasada przypomniała, że "prezydent Wilson, za sprawą którego Ameryka jako pierwszy kraj uznała niepodległość Polski po I wojnie światowej, w 1919 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. W 1922 roku władze Polski przyznały mu Order Orła Białego".

14 punktów Wilsona to program, który prezydent Thomas Woodrow Wilson przedstawił 8 stycznia 1918 roku w orędziu do Kongresu. Wskazał w nim na działania, które trzeba podjąć, by zapewnić sprawiedliwszy świat po I wojnie światowej i zapobiec kolejnej wojnie światowej.

13 punkt dotyczył Polski. Wilson postulował w nim "stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną. (PAP)

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama