Dziś rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
221 lat temu podpisana została pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna ustawa zasadnicza. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja obchodzą do dziś Polacy na całym świecie. Dla tych żyjących poza granicami kraju to okazja do zamanifestowania swego pochodzenia i łączności z ojczyzną. W Chicago 3-majowa parada odbędzie się ...
- 05/03/2012 03:45 PM
221 lat temu podpisana została pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna ustawa zasadnicza. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja obchodzą do dziś Polacy na całym świecie. Dla tych żyjących poza granicami kraju to okazja do zamanifestowania swego pochodzenia i łączności z ojczyzną. W Chicago 3-majowa parada odbędzie się w najbliższą sobotę.
Podpisana 3 maja 1791 roku ustawa zasadnicza, była drugim po Stanach Zjednoczonych, tego typu dokumentem na świecie. Uchwalona przez Sejm Czteroletni Konstytucja Rzeczpospolitej Obojga Narodów stała się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.
W 11 artykułach dokument ustanawiał zasady funkcjonowania państwa. Wprowadzał prawo powszechnej niepodległości (dla szlachty i mieszczaństwa) oraz trójpodział władzy na ustawodawczą (dwuizbowy parlament), wykonawczą (król) i sądowniczą.
Na miejsce wolnej elekcji wprowadzono elekcję w ramach dynastii.
Konstytucja zniosła kilka instytucjonalnych źródeł słabości rządu i anarchii – m.in. liberum veto, konfederacje, skonfederowane sejmy oraz nadmierny wpływ sejmików ziemskich wynikający z wiążącej natury instrukcji nadawanych przedstawicielom do sejmu.
Chociaż próby przeprowadzenia zmian zawartych w ustawie zasadniczej zakończyły się fiaskiem już w połowie 1792 roku, a konstytucja obowiązywała zaledwie przez rok, zanim została obalona przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką w wyniku przegranej wojny polsko-rosyjskiej, to przez 123 lata rozbiorów dokument ten przypominał o niepodległościowych tradycjach państwa polskiego.
3 maja świętem uznany został już w 1791 roku, jednak władze komunistyczne po II wojnie światowej najpierw zastąpiły je świętem pracy, a w 1951 roku całkowicie zdelegalizowały. 3 maja powrócił do kalendarza świąt narodowych w 1990 roku.
Dla Polaków żyjących poza granicami Polski 3 maja jest okazją do manifestacji swego patriotyzmu oraz łączności z ojczyzną. W różnych zakątkach świata na domach i samochodach pojawiają się biało-czerwone flagi.
W Chicago, jednym z największych skupisk Polaków na świecie, w śródmieściu po raz 121 odbędzie się 3-majowa parada. W tym roku impreza odbędzie się w sobotę 5 maja.
Reklama