Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 19:18
Reklama KD Market

Rex Tillerson weźmie udział w posiedzeniu RB w piątek

Departament Stanu poinformował w środę, że szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson zamierza wziąć udział w piątkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Będzie namawiać kraje wchodzące w skład Rady do wywarcia "maksymalnej presji" na Koreę Północną.

Szef dyplomacji USA spotka się w piątek również z sekretarzem generalnym Narodów Zjednoczonych Antonio Guterresem - zaznaczono w komunikacie.

Oświadczenie Departamentu Stanu ws. piątkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa i uczestnictwa w nim Rexa Tillersona jest kolejną deklaracją, jaką wywołało wtorkowym oświadczeniem szefa amerykańskiej dyplomacji, że Stany Zjednoczone gotowe są do podjęcia "rozmów z Koreą Północną kiedykolwiek zechce ona rozmawiać", a także, że pierwsze spotkanie mogłoby się odbyć "bez żadnych warunków wstępnych".

Od deklaracji tej zdystansował się następnie Biały Dom, który oświadczył w środę, że "Stany Zjednoczone nie podejmą żadnych rozmów z Koreą Płn. dopóty, dopóki nie zmieni ona swego postępowania".

Wcześniej przedstawiciel Białego Domu powiedział również, że ze względu na "ostatni test rakietowy moment na podjęcie (rozmów) jest ewidentnie niewłaściwy".

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert podkreśliła podczas konferencji prasowej zwołanej przez DS w środę, że sekretarz stanu "nie kreował nowej polityki" wobec Pjongjangu, wygłaszając swój komentarz. USA są gotowe rozpocząć negocjacje z Pjongjangiem "we właściwym czasie", ale nie teraz, ponieważ reżim nie zademonstrował woli zrezygnowania ze swego programu broni nuklearnej i balistycznej; celem polityki Waszyngtonu wobec Korei Północnej jest nadal "denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego" - wyjaśniła Nauert.

Administracja prezydenta Donalda Trumpa podkreśla, że rozmowy z Pjongjangiem będą mogły się rozpocząć dopiero wtedy, gdy reżim zrezygnuje z broni jądrowej.

12 września Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zaostrzyła sankcje przeciwko Pjongjangowi, ograniczając między innymi jej dostawy paliw i wprowadzając zakaz importowania północnokoreańskich tekstyliów. Była to dziewiąta od 2006 roku rezolucja RB ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Północnej za jej program nuklearny i rakietowy. (PAP)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama