W USA brakuje leków przeciw białaczce
Pracownicy agencji FDA biją na alarm: jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie za 2 tygodnie w USA zabraknie najważniejszego leku stosowanego w walce z białaczką u dzieci. W konsekwencji setki dzieci może umrzeć na niemal całkowicie wyleczalną chorobę...
- 02/11/2012 07:43 PM
Pracownicy agencji FDA biją na alarm: jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie za 2 tygodnie w USA zabraknie najważniejszego leku stosowanego w walce z białaczką u dzieci. Ostatnie zapasy leku znajdują się w krajowych szpitalach, jednak nie starczą one na długo. W konsekwencji setki dzieci może umrzeć na niemal całkowicie wyleczalną chorobę.
Szefowa amerykańskiej agencji ds. Żywności i Leków, Valerie Jensen poinformowała, że amerykańskie szpitale nie posiadają odpowiedniej ilości leku stosowanego w leczeniu dziecięcej białaczki. Rzeczony lek to metotreksat (ang. methotrexate).
Metotreksat stosowany jest w leczeniu dzieci w wieku od 2 do 5 lat, które cierpią na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Jest to poważna choroba nowotworowa, w której występuje rozrost tkanki limfatycznej i naciekanie jej w różnych częściach ciała. Pierwsze objawy to powiększone, ale niebolesne węzły chłonne i skłonność do powstawania sińców. Stopniowemu uszkodzeniu ulegają także wątroba i śledziona.
Mimo inwazyjnego charakteru, białaczka limfatyczna jest uleczalna w 20-75 proc. przypadków. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tego typu nowotwór był jak wyrok śmierci. Dziś lekarze wiedzą jak z nim walczyć. Aby jednak móc prowadzić leczenie pacjenta, muszą podawać metotreksat bezpośrednio do płynu rdzeniowego dziecka.
Dotychczas dostawcą leku była firma Ben Venue Laboratories, z siedzibą w Bedford, w Ohio. W listopadzie ubiegłego roku firma zawiesiła jednak produkcję leku z powodu obaw o „niewystarczającą jakość procesu produkcyjnego”.
„To jest sytuacja kryzysowa i mam nadzieję, że FDA rozwiąże ten problem”, powiedział dr. Michael P. Link, szef prestiżowej organizacji ds. badań nad nowotworami American Society of Clinical Oncology. „Pracowaliśmy zbyt ciężko, aby choroba, która nawet w 90 proc. jest wyleczalna znów stała się śmiertelną, z powodu niedoborów leku. To krok w tył”, dodał.
Szefowa FDA zapewniła, że jej agencja pilnie poszukuje zagranicznych dostawców metotreksatu. Jak dotąd bezskutecznie.
AS
Reklama