Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 października 2024 23:20
Reklama KD Market

Pisankowo i świątecznie w MPA

Pisankowo i świątecznie w MPA
DSC_9248

Świetlica Muzeum Polskiego w Ameryce w minioną sobotę 8 kwietnia na ponad dwie godziny zmieniła się w staropolską izbę. Corocznie od dziesięciu lat ostatnia sobota przed Niedzielą Palmową jest dniem, gdy wszyscy zainteresowani mogą we wspólnym gronie podzielić się informacjami na temat technik wykonywania pisanek, ale też nauczyć się nowych, poznać tradycje i obyczaje związane ze sztuką zdobienia jajek.

W warsztatach mógł wziąć udział każdy, kto wcześniej zarejestrował się i uiścił niewielką opłatę, zakupując niezbędne akcesoria. Ponad pięćdziesiąt osób wspólnie zasiadło, by uczestniczyć w procesie zdobienia wielkanocnych pisanek. Na stołach znalazły się uprzednio przygotowane i wydrukowane przez muzeum instrukcje w języku angielskim i polskim pokazujące podstawowe wzory z różnych regionów Polski, tłumaczące ich znaczenie, a także opisujące bogatą symbolikę.

Rozpoczynając warsztaty dyrektor zarządzająca Muzeum Polskiego Małgorzata Kot, zwróciła uwagę na wyjątkowe znaczenie czasu podczas takich spotkań, gdy obcując z innymi jesteśmy „zatrzymani w czasie dla samych siebie”. Zachęciła więc do czynnego w nich udziału i zapoznała przybyłych z pisankowymi faktami i ich bogatą historią, sięgającą czasów przed Chrystusem. Zdobione jajka od zawsze symbolizowały rodzące się życie i siłę przyrody, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Wspaniałym gościem tegorocznej edycji warsztatów pisankowych była pani Teodora Kryk, aktywnie uczestnicząca i pomagająca przy tego typu wielkanocnych projektach, mimo swojego pięknego wieku. Pełne przejęcia twarze najmłodszych uczestników warsztatów świadczyły o potrzebie częstszego organizowania wolnego czasu w formie artystycznej aktywności. Warsztaty pisanek z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Tegoroczną ich edycję zupełnie nieoczekiwanie zakończyło wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

Tekst i zdjęcia Dariusz Lachowski



Warto wiedzieć, że najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii, a zwyczaj malowania jajek był znany już w czasach cesarstwa rzymskiego, bowiem wspominają o nim Owidiusz i Pliniusz Młodszy. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek.




Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama