Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 13:50
Reklama KD Market

Senatorowie z Illinois chcą dochodzenia ws. chaosu na lotniskach

/a> Senator Dick Durbin fot.Michael Reynolds/EPA


Demokratyczni senatorowie z Illinois Tammy Duckworth i Dick Durbin domagają się dochodzenia przeciwko Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Department of Homeland Security, DHS) , który nie zastosował się do decyzji sędzi, wstrzymującej częściowo dekret prezydenta Trumpa ws. tymczasowego zakazu wjazdu do USA obywateli siedmiu muzułmańskich krajów.

Senatorzy w liście skierowanym w niedzielę wieczorem do Inspektora Generalnego Johna Rotha żądają dochodzenia obejmującego zarówno DHA, jak i Urząd Celny i Straży Granicznej (U.S. Customs and Border Protection, CBP).

Według senatorów wprowadzenie w życie dekretu prezydenta odbyło się „chaotycznie” i wzbudziło poważne obawy co do tego, czy pieniądze podatników przełożyły się na podniesienie bezpieczeństwa kraju.

„Konstytucja Stanów Zjednoczonych znaczy naprawdę niewiele, jeśli agenci organów bezpieczeństwa ją lekceważą” – napisali Tammy Duckworth i Dick Durbin.

W liście przywołano przykład lotniska O'Hare, gdzie zatrzymano posiadaczy zielonych kart i przetrzymywano ich przez wiele godzin, bez możliwości skorzystania z porady prawnej. Senatorowie oskarżają także agentów DHS i CBP, że pomimo częściowego wstrzymania dekretu prezydenta decyzją sędzi, nie zastosowali się oni do wynikających z tej decyzji procedur.

Dekret Trumpa ostro skrytykował też m.in. lider demokratycznej mniejszości w Senacie Chuck Schumer. Wyraził on przekonanie, że restrykcje czynią Amerykanów mniej humanitarnymi i mniej bezpiecznymi. Zażądał od Trumpa unieważnienia tych restrykcji. Zapowiedział też złożenie przez demokratów projektu ustawy uchylającej prezydencki dekret.

Dekret zawiesza do odwołania przyjmowanie uchodźców z Syrii, a uchodźców z innych krajów - na 120 dni. W tym czasie władze USA mają sprawdzić, z których krajów uchodźcy stanowią najmniejsze ryzyko. Dekret przewiduje także wstrzymanie przez 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem. Dotyczy to obywateli Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu. (tz), (PAP)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama