Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 września 2024 00:22
Reklama KD Market
Reklama

Co nas czeka w 2017 r., czyli podwyżki i nowe prawa w Illinois

Od nowego roku w Chicago wchodzą w życie podwyżki opłat i podatków, a w całym Illinois szereg nowych, ważnych przepisów. Z długiej listy prawie dwustu regulacji wybraliśmy tylko niektóre, te dotyczące naszego codziennego życia i najbardziej bijące po kieszeni szarego obywatela.

Wzrost podatków od nieruchomości

Nowy budżet Chicago na rok 2017 nie zawiera podwyżki podatku od nieruchomości, ale to nie znaczy, że jej nie będzie. Trzeba pamiętać, że poprzedni budżet (na rok 2016) przewiduje podwyżkę podatku na ogólną kwotę 543 mln dol., która ma być egzekwowana w rocznych ratach przez cztery kolejne lata. Dlatego w 2017 r. statystyczny właściciel domu w Chicago może się spodziewać średnio 13-procentowej podwyżki − około 400 dol. − na rachunku z tytułu podatku od nieruchomości.

Więcej za wodociągi i kanalizację

Zatwierdzona w Chicago we wrześniu 2016 r. podwyżka podatków od wodociągów i kanalizacji obejmuje okres czteroletni. Egzekwowana jest etapami przez kolejne cztery lata. W 2017 r. statystyczny właściciel domu w Wietrznym Mieście zapłaci w rachunkach za wodę o około 53 dol. więcej oraz w 2018 r. − więcej o 115 dol., w 2019 r. − o 181 dol. i o 226 dol. więcej w 2020 i 2021 roku. W pierwszym roku podwyżki do kasy miasta wpłynie dodatkowe 56 mln dol., a do 2021 r. będzie to już 239 mln dolarów.

Rosną opłaty za parking

Drożeją parkingi znajdujące się w bliskim sąsiedztwie lotnisk O’Hare i Midway. Natomiast ceny pozostają te same w przypadku parkingów znacznie oddalonych od portów lotniczych. Od nowego roku kibice zapłacą też więcej za parking w rejonie stadionu Wrigley Field. Rosną również koszty parkowania w centrum miasta i w śródmiejskich strefach załadunku. W centrum miasta pojawią się też setki nowych parkometrów.

Na zakupy z własną torbą

Od 1 lutego za każdą torebkę − plastikową czy papierową − w którą pakowane są zakupy w Chicago, zapłacimy 7 centów. Podatek od toreb miał wejść w życie 1 stycznia, ale władze Chicago ostatecznie przesunęły jego egzekwowanie na 1 lutego, by dać czas handlowcom na przygotowanie się do nowych wymogów. Dotyczy on wszystkich sklepów. Każde dwa centy zatrzymają handlowcy, a pięć trafi do kasy miasta. Opłata ma zmotywować klientów do przynoszenia własnych toreb na zakupy, dzięki czemu zmniejszy się ilość odpadów zanieczyszczających środowisko, a równocześnie dodatkowe przychody zasilą miejską kasę kwotą szacowaną na 9,2 mln dol. rocznie. W ramach przygotowań do wejścia w życie nowego podatku władze Chicago zarządziły, że z dniem 1 stycznia wygasa zakaz używania przez duże sklepy sieciowe plastikowych toreb.

Drożeje rozrywka

Z początkiem roku zapłacimy o 3,5 proc. więcej za bilety wstępu na mecze sportowe, koncerty, przedstawienia teatralne i muzyczne. W nowym roku melomani wydadzą więcej na „Hamiltona” i inne musicale wystawiane w chicagowskich teatrach. Z kolei kibice zapłacą więcej za mecze futbolowe, baseballowe, koszykówki i hokeja.

Słodkie napoje na cenzurowanym

Podatek wynoszący centa za uncję napoju wysokosłodzonego wejdzie w życie w lipcu. Wówczas Cook County o populacji 5,2 mln stanie się największym w kraju regionem ściągającym podatki od sprzedaży popularnych napojów. Podatek obejmuje nie tylko gazowane, wysokosłodzone napoje „soda pop”, ale też drinki energetyczne, drinki dietetyczne (diet), nie zawierają cukru tylko sztuczne słodziki, lemoniadę, napoje sportowe, które są sprzedawane w butelkach, puszkach i nalewane. Podatek przysporzy kasie powiatu Cook około 75 mln dol. w skali rocznej. Władze powiatu wskazują na korzyści zdrowotne, bowiem spożywanie napojów wysokosłodzonych przyczynia się do cukrzycy i otyłości. Podatkowi od napojów sprzeciwiają się organizacje zrzeszające właścicieli placówek handlowych i gastronomicznych, którzy nie chcą podnosić cen napojów. Ich zdaniem mieszkańcy powiatu Cook i tak są już bardzo obciążeni różnymi podatkami.

Transport miejski i podmiejski

W 2017 r. opłaty za miejskie autobusy i kolejki CTA pozostaną na dotychczasowym poziomie. Natomiast w lutym wejdzie w życie ok. 6-procentowa podwyżka opłat za przejazdy pociągami kolei podmiejskiej Metra. Dochody z podwyżki − szacowane na 16 mln dol. w skali rocznej − przeznaczone zostaną na naprawy i konserwację infrastruktury, których koszty znacznie ostatnio wzrosły. Podróżni, kupujący kartę przejazdową w jedną stronę, zapłacą za nią o 25 centów więcej. Nabywcy 10-przejazdowej karty dopłacą do niej 2,75 dol., a miesięcznej − 11,75 dolarów.

Coś dla kobiet

Rada Miasta Chicago jako pierwsza przegłosowała likwidację podatku nałożonego na podpaski higieniczne i tampony. Radni stwierdzili jednogłośnie, że podatek − w wysokości 10,25 proc. − był niesprawiedliwy, ponieważ dotyczył artykułu pierwszej potrzeby, którego używanie jest koniecznością. W ślady Chicago poszedł stan Illinois, którego parlament przegłosował odpowiednią ustawę. Ustawa stanowa wymaga też, by firmy ubezpieczeniowe działające w Illinois pokrywały koszty środków antykoncepcyjnych.

Prawa dla pracowników

Pracownicy w Illinois mogą od nowego roku brać płatne chorobowe nie tylko z powodu własnej niedyspozycji czy choroby dziecka, ale też współmałżonka, rodziców i rodzeństwa. Płatne chorobowe przysługuje również pracownikowi, jeśli padł ofiarą przemocy lub jeśli złego traktowania doświadczyła bliska mu osoba. Z początkiem stycznia wchodzi także w życie Karta Praw Pracowników Domowych. Ustawa dotyczy wielu Polek i Polaków zatrudnionych w branży domowej. Sprzątaczki, nianie, opiekunowie osób starszych, szoferzy, kucharze i inni pracownicy domowi − których dotychczas nie chroniły żadne przepisy pracownicze − uzyskują prawo m.in. do ubezpieczenia przed wypadkami podczas pracy, do minimalnej stawki wynagrodzenia i do nadgodzin. Regulacja chroni też przed złym traktowaniem przez pracodawcę, przed znęcaniem się i napastowaniem seksualnym, gwarantuje wypoczynek po określonej liczbie godzin pracy i przynajmniej jeden dzień w tygodniu wolny od pracy. Legislacja obejmuje około 35 tys. pracowników domowych w Illinois.

Przepisy drogowe

Wśród nowych przepisów dla kierowców, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia jest wymóg zmniejszenia prędkości i zmiany pasa ruchu w czasie mijania pojazdu z włączonymi światłami awaryjnymi. Zaostrzone też zostają kary za przekraczanie prędkości w rejonie szkół i prac drogowych; recydywistom grozi nawet więzienie. Z 250 do 500 dol. wzrasta mandat za ignorowanie nakazu zatrzymania się przed przejazdem kolejowym po włączeniu się sygnalizacji ostrzegawczej. Osobom karanym za jazdę bez ubezpieczenia samochodowego, a przyłapanym ponownie bez polisy w ciągu 12 miesięcy od wyroku, policja skonfiskuje auto. Rowerzyści na drodze mają takie sama prawa i obowiązki jak kierowcy. Nowe przepisy stanowe traktują od nowego roku rower tak samo jak pojazd mechaniczny. Kierowca samochodu musi dać rowerzyście pierwszeństwo podobnie jak daje pierwszeństwo innym autom.

Długa lista ustaw

Ogółem w 2017 r. wchodzi w życie ponad 190 nowych ustaw stanowych. Pełną listę udostępnia na swej witrynie internetowej demokratyczny klub poselski parlamentu stanowego pod adresem: www.illinoissenatedemocrats.com/caucus-news/feature-story-archive/5312-top-ten-new-laws-for-2017. Demokratyczni posłowie podają też pod tym samym adresem listę najważniejszych ich zdaniem dziesięciu nowych praw, które będą obowiązywały w nowym roku.

Alicja Otap

[email protected]

fot. Mast Irham/EPA

 

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama