Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 16:32
Reklama KD Market
Reklama

Prezydent: dobro ojczyzny musi być najważniejsze



Dobro ojczyzny musi być dla nas najważniejsze; "Bóg, Honor, Ojczyzna", a dopiero później sojusze i sąsiedzi - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda w Sulejówku podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod muzeum im. Józefa Piłsudskiego.

Prezydent podkreślił, że Józef Piłsudski to obok Jana Pawła II największy Polak XX wieku i "z całą pewnością wielki wizjoner, który swoją wizję zdołał zrealizować". Jak zaznaczył prezydent, Piłsudski "wieki bohater narodowy, opoka Rzeczypospolitej Polskiej nie doczekał się jeszcze do tej pory w naszym kraju swojego wielkiego muzeum". Dodał, że jest wiele pomników Piłsudskiego, ale nie ma miejsca, gdzie młodzi mogliby przyjść i kompleksowo zapoznać się z historią jego życia, dzieła i tego, kim był.

Andrzej Duda podkreślił, że Piłsudski był z "jednej strony niezwykły i niepowtarzalny, a z drugiej strony zwykły i ludzki". "Miał swoje życie, swoje córki, miał kobiety swojego życia. Niech młodzi to wszystko zobaczą. Niech to muzeum będzie dla nich wielkim natchnieniem, że trzeba mieć serce, ale trzeba mieć i twardą rękę, żeby dobrze prowadzić sprawy Rzeczypospolitej Polskiej. Inaczej się nie da. I że dobro naszej ojczyzny jest zdecydowanie ponad dobrem wszystkich innych i to ono musi być dla nas najważniejsze. +Bóg, Honor i Ojczyzna+, a dopiero później sojusze i sąsiedzi" - zaznaczył prezydent.

Na uroczystości w Sulejówku obecni byli również m.in. wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Marszałek Sejmu zaznaczył, że Sulejówek to miejsce symboliczne. "Po pierwsze ze względu na bardzo silne związki wodza ze swoimi legionistami i późniejszymi żołnierzami Rzeczypospolitej; to oni podarowali Józefowi Piłsudskiemu tutejszy dworek +Milusin+" - mówił. Jak dodał, po drugie "to właśnie stąd Piłsudski wyruszył w 1926 roku, by odnowić Polskę".

Po trzecie - mówił marszałek - Sulejówek to miejsce symboliczne ze względu na późniejsze dzieje Polski, a szczególnie czasy po II wojnie światowej. "Pamiętajmy o tym, że ku ironii władze komunistyczne oddały +Milusin+ do dyspozycji ambasadorowi Związku Sowieckiego" - powiedział Kuchciński. Jak podkreślił, trzeba było czekać 27 lat na to, by ostatecznie podjąć decyzje o budowie Muzeum Józefa Piłsudskiego.

Szef resortu kultury zapewnił, że budowa kompleksu muzealno-edukacyjnego Muzeum Józefa Piłsudskiego to będzie inwestycja "prowadzona w sposób spójny i skuteczny". Gliński zaznaczył, że budowa Muzeum to istotny element programu rządowego "Niepodległa 2018", który ma na celu uczczenie 100-lecia polskiej niepodległości. Podkreślił, że można mówić o "wspólnocie tego dzieła", bo "różne środowiska, różne także siły polityczne przyczyniły się do tego, żebyśmy mieli instytucję ważną dla polskiej pamięci".

"Potrzebujemy Piłsudskiego, potrzebujemy postaci, które tworzyły polską wspólnotę, tę niepodległą wspólnotę, sto lat temu. Potrzebujemy także innych współtwórców polskiej niepodległości: Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego - o nich wszystkich pamiętamy, bo ważna jest pamięć, która tworzy wartości i tożsamość polskiej wspólnoty" - powiedział szef resortu kultury.

Zaznaczył, że Piłsudski to wielka osobowość, człowiek legenda, ale jednocześnie osoba pełna "sprzeczności, której działania budziły kontrowersje". "Ale jego społeczny fenomen polegał na tym, że Piłsudski spajał i spaja polską wspólnotę. Polski naród dzięki Piłsudskiemu był i jest razem. Dzięki Piłsudskiemu mamy swoją tożsamość, pamięć, system wartości, który się z marszałkiem kojarzy " - podkreślił Gliński.

Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, wnuk Józefa Piłsudskiego, Krzysztof Jaraczewski podkreślił, że obecność prezydenta na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę muzeum "podkreśla wagę, jaką państwo polskie przywiązuje do tej nowej instytucji, do tradycji niepodległościowych i wolnościowych".

Prezes Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, Jacek Rusiecki zaznaczył, że wysiłki na rzecz powołania muzeum sięgają 1990 roku, a osiem lat temu zostało powołane ono w sensie instytucjonalnym. "To muzeum będzie uosabiało polski sukces. Jeżeli sobie uświadomimy, że w sierpniu 1914 roku garstka 140 legionistów Piłsudskiego wyruszyła w świat, żeby odzyskać niepodległość, to nie chce się w to wierzyć, ale oni rzeczywistego dokonali. Dołączali do nich następni i odnieśli sukces" - mówił.

Kompleks muzealno-edukacyjny Muzeum Józefa Piłsudskiego ma zostać otwarty w 2018 roku w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. (PAP)

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama