Oglądanie telewizji przez pięć lub więcej godzin dziennie zwiększa ryzyko śmierci z powodu zakrzepu w płucach (tzw. zatorowość płucna). Mimo że wniosek ten pochodzi z badania przeprowadzonego przez japońskich naukowców, z pewnością jest prawdziwy i dotyczy także Amerykanów, którzy spędzają przed telewizorami więcej czasu niż Japończycy.
W latach 1988 – 1990 badacze zapytali 86 024 ludzi w wieku od 40 do 79 lat, ile czasu spędzają na oglądaniu telewizji, a następnie monitorowali ich przez 19 lat. Liczba zgonów z powodu zatorowości płucnej była o 70 proc. wyższa wśród osób, które oglądały telewizję przez 2,5 do 4,9 godzin dziennie w porównaniu z tymi, którzy oglądali telewizję przez mniej niż 2,5 godziny dziennie. Stwierdzono także, że ryzyko wzrastało o 40 proc. przy każdych dwóch dodatkowych godzinach spędzonego przed telewizorem.
Zakrzepy tworzą się zazwyczaj w nodze lub miednicy jako rezultat bierności i słabego przepływu krwi. Mogą się urywać i wędrować z krwią do płuc. Inną czynnością, która zwiększa ryzyko utworzenia się zakrzepów, jest siedzenie podczas długich lotów samolotem. Dlatego też w trakcie sesji przed telewizorem, jak i podczas lotów, dobrze jest co jakiś czas wstawać, przeciągać się, spacerować oraz napinać i rozluźniać mięśnie. Ryzyko zmniejszy także picie dużej ilości wody i obniżenie wagi ciała, jeżeli ktoś jest otyły.
Dorota Feluś
Reklama