Polonijna młodzież spotkała się z prof. Marią Siemionow
Haloweenowy weekend w Chicago zdominowała szalona zabawa przebierańców ale dla polskiej młodzieży w Wietrznym Mieście równie ważna była możliwość spotkania się z profesor Marią Siemionow. Polska chirurg, która w 2008 roku dokonała przeszczepu twarzy...
- 10/31/2011 01:09 PM
Haloweenowy weekend w Chicago zdominowała szalona zabawa przebierańców ale dla polskiej młodzieży w Wietrznym Mieście równie ważna była możliwość spotkania się z profesor Marią Siemionow. Polska chirurg, która w 2008 roku dokonała przeszczepu twarzy, do Chicago przybyła na zaproszenie Academic Quality Council, organizatora II Polonijnego Spotkania Młodzieży.
Aby przygotować młodzież szkolną i akademicką do spotkania, którego pierwszą częścią był wykład profesor Marii Siemionow oraz przewidziana po nim dyskusja, zorganizowany został konkurs dla uczniów ostatnich klas szkół średnich i studentów. Jego tematy brzmiały:
* Twarz zwierciadłem duszy przed i po przeszczepie.
* Przysięga Hipokratesa i rzeczywistość jej realizacji w XXI wieku.
* Czy decyzja podjęcia studiów medycznych powinna łączyć się z wewnętrznym powołaniem do tego zawodu?
Organizatorem spotkania które odbyło się w gościnnej sali wykładowej UIC była Academic Quality Council, która jest stowarzyszeniem polonijnych pedagogów, pracujących w systemie amerykańskiej oświaty, związanych równocześnie z polonijnym szkolnictwem.
Członków Academic Quality Council łączy wola podejmowania wspólnych działań zmierzających do stworzenia w Polsce i USA bardziej przychylnych warunków do rozwoju szkolnictwa na wszystkich szczeblach oraz zapewnienia bezpieczeństwa uczniom.
Z 9. zakwalifikowanych do finału prac prof. Siemonow osobiście wybrała laureatów. Zdobywcą 1. miejsca i jednocześnie laureatem rocznego stypendium na naukę na krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim ufundowanego przez rektora tej uczelni został Michał Markiewicz z Chicago. Michała na uroczystym finale konkursu nie było, a powód jest prozaiczny. Jest bowiem od niedawna studentem UJ !
Miejsce 2. zajęła także chicagowianka , Agnieszka Weronika Brożek. Na pewno nagroda którą przyznał prezes Związku Narodowego Polskiego przyda się ambitnej, młodej Polce . Według nieoficjalnych przecieków jest to suma znaczna, tym większe brawa dla Franka Spuli i PNA za hojność i zrozumienie potrzeb młodzieży polskiej w USA.
Także cenną i również finansową nagrodę dostał Kamil Bajan z Chicago. Tu fundatorem jest konsulat RP w Chicago.
Andrzej Jóźwiak na pewno skorzysta z nagrody za 4. miejsce w konkursie gdyż są to darmowe kursy na UIC , a młody chicagowianin jest już studentem tej uczelni.
Ostatnie nagrodzone miejsce w konkursie zajęła Polka z Georgii, Katarzyna Clark wyróżniona przez Academic Quality Council. Finaliści konkursu otrzymali egzemplarze książki profesor Siemionow „Face to face” , nagrodą specjalną dla wszystkich uczestników spotkania była możliwość wysłuchania wykładu światowej sławy w transplantologii i zrobienie sobie wspólnego zdjęcia.
Tytuł spotkania młodzieży polonijnej z polską chirurg, która zadziwiła świat: „W drodze do najwyższych światowych standardów„ idealnie pasował do klimatu, który panował w zatłoczonej sali wykładowej chicagowskiego uniwersytetu. Polonijna młodzież w skupieniu wysłuchała wykładu profesor Marii Siemionow, która opowiedziała o drodze, która doprowadziła ją do tego niezwykłego sukcesu. Poznaliśmy fascynującą opowieść o pierwszej amerykańskiej transplantacji twarzy, trwającej dwadzieścia dwie godziny, które minęły jak minuta.
Celem spotkania było motywowanie polonijnej młodzieży do kontynuowania nauki na wyższych uczelniach w Stanach Zjednoczonych i w Polsce oraz kultywowanie swej tożsamości narodowej i wartości z nią związanych. Wystąpienie profesora UJ Piotra Laidlera, który w krótkiej prezentacji multimedialnej przedstawił historię Krakowa , rodzimej alma mater i przedstawił możliwości studiowania na „Jagielonce”, spowodowało wypieki na twarzach przyszłych studentów. Oferta krakowskiej uczelni jest atrakcyjna i zajmująca, i miejmy nadzieję że grono żaków w królewskim grodzie rychło zasili spora grupa młodych chicagowian.
II Polonijne Spotkanie Młodzieży zakończyło się sukcesem, na który zapracowało spore grono polonijnych pedagogów z Jolantą Zabłocką i Jolantą Tatarą na czele . Przed nimi jednak trudne wyzwanie bowiem po spotkaniu z z księdzem profesorem Michałem Hellerem 2 lata temu i po entuzjastycznie przyjętym wykładzie z profesor Siemionow w tym roku, poprzeczka została zawieszona wyjątkowo wysoko. Z ciekawością czekamy na to co wydarzy się za 2 lata. A że do III Polonijnego Spotkania Młodzieży dojdzie i że będzie kolejnym wielkim wydarzeniem nie tylko towarzyskim i nie tylko dla młodzieży jestem głęboko przekonany.
Teskt i zdjęcia: Sławek Sobczak
Reklama