Magierowski: prof. Andrzej Nowak i Bronisław Wildstein wskazani przez prezydenta do Kolegium IPN
- 06/27/2016 02:33 PM
Historyk prof. Andrzej Nowak oraz publicysta Bronisław Wildstein - to członkowie Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, których powoła prezydent Andrzej Duda - poinformował w poniedziałek PAP dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.
Prof. Andrzej Nowak (ur. w 1960 r. w Krakowie) jest historykiem, publicystą, kierownikiem Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim, profesorem zwyczajnym w Instytucie Historii PAN. Tytuł profesora nauk humanistycznych otrzymał w 2011 r. Zajmuje się głównie historią polityczną i myślą polityczną Europy Wschodniej XIX-XX wieku. Jest znawcą historii stosunków polsko-rosyjskich. Był opiekunem pracy magisterskiej Pawła Zyzaka „Lech Wałęsa. Idea i historia”.
Wielokrotnie uczestniczył w organizowanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego seminariach w Lucieniu. W wyborach prezydenckich w 2010 roku udzielił poparcia Jarosławowi Kaczyńskiemu.
W październiku ub. roku został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Bronisław Wildstein (ur. w 1952 r. w Olsztynie) jest dziennikarzem i publicystą; był działaczem podziemia w PRL.
Współpracował z tygodnikiem "Wprost", był felietonistą miesięcznika "Nowe Państwo" i do stycznia 2005 roku - publicystą "Rzeczpospolitej". Został zwolniony po tym, jak wyniósł z IPN jawny spis katalogowy ponad 160 tys. nazwisk funkcjonariuszy i tajnych współpracowników służb PRL oraz osób wytypowanych do współpracy (na liście były także osoby mogące być pokrzywdzonymi w myśl ustawy o IPN).
W styczniu 2005 r. ujawniono, że Wildstein udostępnił listę dziennikarzom. Wkrótce trafiła ona do internetu; Wildstein zaprzeczał, by to on ją tam umieścił. W 2006 r. umorzono śledztwo w sprawie "listy Wildsteina" - prokuratura nie wykryła, kto z Instytutu udostępnił mu listę katalogową, będącą - według prokuratury - tajemnicą służbową IPN. Zwolnienie Wildsteina wywołało protesty. Wildstein pozwał "Rz" do sądu pracy, żądając uznania wymówienia za nieskuteczne i odszkodowania. Sprawa zakończyła się ugodą.
Od maja 2006 r. do lutego 2007 r. był prezesem zarządu TVP. W kolejnych latach prowadził programy telewizyjne, m.in. „Cienie PRL-u”, „Bronisław Wildstein przedstawia”. W latach 2012-14 był redaktorem naczelnym Telewizji Republika.
W październiku 2015 został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. W maju tego roku został odznaczony Orderem Orła Białego.
W czerwcu weszła w życie większość przepisów nowelizacji ustawy o IPN. Przewiduje ona skrócenie kadencji obecnej Rady IPN i powołanie w jej miejsce Kolegium Instytutu. Spośród dziewięciu członków Kolegium pięciu powołuje Sejm, dwóch Senat i dwóch prezydent.
Sejm na członków Kolegium IPN wybrał historyków: dra hab. Sławomira Cenckiewicza, prof. Jana Drausa, prof. Piotra Franaszka, prof. Józefa Mareckiego oraz opozycjonistę z czasów PRL Krzysztofa Wyszkowskiego.
Z wyboru Senatu w Kolegium zasiądą historycy: prof. Wojciech Polak i prof. Tadeusz Wolsza. (PAP)
Reklama