Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 23:50
Reklama KD Market

CBOS: najlepsze notowania prezydenta; pogorszyła się ocena TK



55 proc. badanych jest zadowolonych z prezydentury Andrzeja Dudy, krytykuje ją 36 proc; to najlepsze notowania głowy państwa od początku kadencji - wynika z sondażu CBOS. Pracę TK dobrze ocenia 29 proc., źle - 37 proc. - to najgorsze z dotychczasowych notowań - podaje CBOS.

Według CBOS w czerwcu 55 proc. Polaków - o 5 pkt proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu - deklaruje zadowolenie z prezydentury Andrzeja Dudy, krytykuje ją 36 proc. badanych (spadek o 3 pkt od ubiegłego miesiąca). 9 proc. nie ma wyrobionego zdania nt. działalności prezydenta (spadek o 2 pkt proc.).

Jak podkreśla sondażownia, pod względem pozytywnych ocen dla głowy państwa wyróżniają się ankietowani w wieku 45-54 lat, mieszkańcy wsi, osoby z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym lub zasadniczym zawodowym, o dochodach per capita poniżej 1000 zł, niezadowoleni ze swojej sytuacji materialnej, a także biorący często udział w praktykach religijnych.

Negatywne opinie na temat prezydenta - według CBOS - częściej deklarują mieszkańcy dużych miast, osoby najlepiej wykształcone, o wysokich dochodach, nieuczestniczące bądź uczestniczące rzadko w praktykach religijnych. Zadowolenie z działalności głowy państwa dominuje wśród zwolenników PiS i Ruchu Kukiz'15; niezadowoleni przeważają w elektoracie PO i Nowoczesnej.

CBOS zbadał też w czerwcu stosunek Polaków do działalności Trybunału Konstytucyjnego. Jego działanie dobrze ocenia 29 proc. (spadek o 6 pkt proc.), źle - 37 proc. (wzrost o 5 pkt proc.) a zdania na ten temat nie ma 34 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.)

Według twórców sondażu wizerunek tej instytucji "istotnie się pogorszył", a obecnie ocena jej funkcjonowania jest najgorsza z dotąd rejestrowanych.

Jak podaje CBOS, najbardziej pozytywnie TK oceniają najlepiej wykształceni respondenci, mieszkańcy dużych miast i osoby deklarujące lewicowe bądź centrowe poglądy polityczne. Złą opinię o tej instytucji mają respondenci identyfikujący się z prawicą bądź z Ruchem Kukiz'15, zaangażowani w praktyki religijne, mieszkańcy średniej wielkości miast.

Według CBOS czerwiec nie przyniósł istotnych zmian, jeśli chodzi o postrzeganie przez Polaków parlamentu.

Niezadowolonych z działalności Sejmu jest 59 proc. respondentów (bez zmian); 25 proc. jest zadowolonych z pracy posłów (wzrost o 1 pkt proc.). Na temat działalności Sejmu wyrobionego zdania nie ma 16 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.).

W czerwcu nie zmieniły się też znacząco opinie o pracy Senatu, o którym złe zdanie ma obecnie niemal połowa Polaków (49 proc., wzrost o 1 punkt proc.), a dobre – jedna czwarta (25 proc., spadek o 1 punkt proc.). Trudno powiedzieć - tak na pytanie o ocenę Senatu odpowiedziało 26 proc. (bez zmian w porównaniu z badaniem z maja).

Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 2–9 czerwca na liczącej 1002 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(PAP)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama