W dniach 29 i 30 kwietnia odbywała się w Chicago III Chrześcijańska Konferencja Kobiet pod nazwą „Tchnienie nadziei”. Dwudniowe spotkania zostały przygotowane przez kobiety dla kobiet. Dedykowane były tym wszystkim paniom, które boleśnie odczuwają zerwanie więzi z krajem lub odczuwają brak zrozumienia w otaczającej je amerykańskiej rzeczywistości. Konferencja stała się płaszczyzną do wymiany doświadczeń, a także szansą do wysłuchania porad i informacji – do zastosowania w codziennym życiu. I jak zawsze przy takich okazjach – do nawiązania nowych znajomości i przyjaźni.
Organizatorkami były panie działające w ramach Polskiej Konferencji Kobiet oraz wolontariuszki z różnych kościołów ewangelickich zebranych pod skrzydłami organizacji chrześcijańskiej Mission Poland. W tym roku były to inicjatorka spotkań Anna Łosiak oraz Iwona Banasik i Wiola Nowacki.
Pierwszy dzień konferencji, piątek 29 kwietnia, rozpoczął uroczysty wieczorny koncert.
Sobotę wypełniły wykłady i warsztaty, muzyka, teatr i wspólny posiłek. Przygotowano sześć warsztatów; niemal wszystkie w języku polskim. Warsztaty w języku angielskim zaplanowano dla tych uczestniczek konferencji, które mogły mieć kłopot ze zrozumieniem języka polskiego, a chciałyby aktywnie uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach dnia. Basia Kucharski przygotowała i prowadziła „Embracing Confrontations” o tym jak kobiety, matki i liderki w miejscach pracy radzą sobie z różnymi emocjami. Ania Hamil w warsztatach „Tajemnice Biblii” przedstawiła uczestniczkom niektóre tajemnice ukryte w Biblii, mówiła także o wpływie Biblii na Nowy Testament.
Grażyna i Wojtek Furman zajęli się tematyką miłości. W swoich warsztatach zatytułowanych „Jak kochamy?” opowiadali o tym, jak zmienić historię własnego małżeństwa i jak pokochać lepiej i głębiej. Basia Śliwa podczas spotkań zatytułowanych „Modlitwa – rozmowa z Bogiem” opowiadała o doświadczaniu radości z przebywania z Bogiem i o modlitwie, jako sposobie komunikacji z Bogiem. Magda Strączek i Grażynka Sołtys poprowadziły wyjątkowe warsztaty dedykowane tzw. singielkom, zatytułowane „Niezamężna? Porozmawiajmy…”. Sara Muszczyński i Grażynka Gomułka podjęły się wyjątkowo trudnego tematu: „Jak pomóc osobie uzależnionej?”. Opowiadały o tym, jak nie utracić nadziei w długiej drodze podczas leczenia i nawrotów choroby osób uzależnionych.
Tegorocznym gościem specjalnym konferencji była Deidre JVR urodzona i wychowana w RPA, która w 2003 wyemigrowała do USA; od tego czasu przyjęła aktywną rolę lidera w wymiarze pastorskiej opieki i duchowego doradztwa. Podczas dwóch prowadzonych przez nią sesji pod wspólnym tytułem „Nasz Bóg jest Bogiem nadziei” mówiła o tym, jak tracimy naszą nadzieję i jak ją odzyskać, by z radością móc spoglądać w nadchodzące życie.
Panie dzieliły się świadectem swojego życia, uczestniczyły we wspólnych rozmowach podczas warsztatów, oglądały krótkie wystąpienia teatralne, a także siadły do wspólnego posiłku przygotowanego przez organizatorki.
Tegoroczna edycja konferencji została zorganizowana w nieodpłatnie udostępnionych na dwa dni pomieszczeniach w Bethel Community Church.
Konferencja była otwarta dla wszystkich zainteresowanych pań. W warsztatach, wraz z wolontariuszkami, wzięło udział w tym roku ponad 100 kobiet. Więcej informacji o Polskiej Konferencji Kobiet można odnaleźć na stronie internetowej www.polskakonferencjakobiet.org oraz profilu społecznościowym na FB.
Tekst i zdjęcia: Dariusz Lachowski
Reklama