Takie oferty nadchodzą każdego dnia – zostałeś wstępnie zakwalifikowany do otrzymania nowej pożyczki lub karty kredytowej. Wystarczy tylko podpisać lub kliknąć. Gdy takie oferty nadchodzą, czy to drogą pocztową, telefoniczną czy elektroniczną, ich odbiorca może je czasem naprawdę uznać za odpowiedź na swoje modły. Niestety, takie oferty mogą przysporzyć wielu kłopotów.
Jeśli bank odrzucił twój wniosek o pożyczkę z powodu złej historii kredytowej, możesz szybciej skusić się na oferty, gwarantujące pożyczkę lub kartę kredytową bez względu na historię kredytową. Niektórzy desperaci korzystają z takich propozycji, by się szybko przekonać, że tylko powiększyli swoje problemy.
Jedna z chicagowskich ofiar oszustów pożyczkowych powiedziała przedstawicielowi BBB: – Zadzwonili do mnie oferując pomoc w modyfikacji pożyczki u mojego pożyczkodawcy. Nie wiem, gdzie znaleźli moje dane, ale jestem niepełnosprawny i pilnie potrzebowałem pomocy. Wysłałem im dwa czeki na sumę 1574 dolarów. Mój pożyczkodawca nigdy tych pieniędzy nie otrzymał. Firma pożyczkowa odmówiła współpracy, gdy poprosiłem o zwrot pieniędzy. Przypuszczam, że oszuści umieścili mnie na jakiejś liście, ponieważ każdego dnia otrzymuję telefoniczne oferty pomocy w załatwieniu pożyczki”.
Inna ofiara przyznaje: – Otrzymałem e-maila z ofertą pożyczki na 7 tys. dolarów. Zadzwoniłem do nadawcy, który chciał z góry pieniądze na podatki i opłaty. Później prosił o dalsze fundusze. W sześciu przesyłkach MoneyGram przekazałem mu ogółem 1280 dolarów. Zapłaciłem już za zerwanie umowy i czekam na zwrot pieniędzy. Potrzebuję pieniędzy na pogrzeb córki.
W obu przypadkach powinno zaświecić się czerwone światełko w chwili, gdy oszuści z góry zażądali pieniędzy. Żadna legalna firma nie domaga się pieniędzy z góry za przyznanie pożyczki. Takie wymagania są niezgodne z federalnym prawem. Pożyczkodawcy zdają sobie doskonale sprawę, że żądając opłat z góry mogą utracić prawo do prowadzenia firmy.
Także niektóre oferty kart kredytowych mogą narazić konsumentów na kłopoty, ponieważ niektóre z nich to zwyczajne oszustwa. Przykładowo, konsumentom o niskim ratingu kredytowym oferuje się kartę płatniczą bez rocznej opłaty z limitem 2,5 tys. dolarów. Należy jednak wnieść opłatę manipulacyjną. Tymczasem zamiast obiecanej karty kredytowej konsument otrzymuje zniżkowe kupony na różne towary lub kartę sklepową, wymagającą wpłacenia depozytu. W niektórych przypadkach nadesłanych kart kredytowych można używać jedynie do zakupu artykułów z katalogu wydanego przez firmę wystawiającą taką kartę.
Aby nie stać się ofiarą oszustw, kilka wskazówek, które powinny powstrzymać cię przed kłopotami:
– Gwarantowany limit kredytu. Pożyczkodawca nie może gwarantować limitu na karcie płatniczej, bez twoich danych kredytowych.
– Bliski termin upływu ważności karty.
– Wymaganie dokonania wpłaty przed wystawieniem karty płatniczej lub przyznaniem pożyczki.
– Brak informacji kontaktowych.
– Ogólne lub mylące warunki umowy.
Wszelkie informacje o oszustwach można zgłaszać na stronie BBB Scam Tracker na portalu www.bbb.org/scamtracker/chicago
Konsumenci mogą zablokować niechciane oferty. Można to uczynić na okres pięciu lat lub na zawsze. Aby rozpocząć ten proces odwiedź: www.optoutprescreen.com lub zadzwoń: 1-888-5-OPT-OUT (1-888-567-8688).
Więcej informacji można uzyskać na portalu: www.ask.bbb.org
Steve J. Bernas, szef BBB
Steve J. Bernas pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.