Czy pochodzenie ma znaczenie? Kto dzisiaj wie, kto to stryjek, stryjna i stryjenka? A świekier i szwagierka? 2 maja w projekcie „Pędem do korzeni!” goście Muzeum Emigracji w Gdyni przekonają się kim są ich przodkowie, czy są wśród nich emigranci i jak zabrać się do budowania drzewa genealogicznego. W Dzień Polonii i Polaków za Granicą będzie można przygotować bombę nasienną, w fotobudce zrobić sobie pamiątkowy portret rodzinny, a z artystką Izą Rutkowską stworzyć gigantyczne drzewo-przytulankę.
Zainteresowani historią własnej rodziny będą mogli wziąć udział w warsztatach genealogicznych lub skorzystać ze specjalnych stanowisk komputerowych z dostępem do największej na świecie genealogicznej bazy danych - Ancestry.com. Zawiera ona setki milionów oryginalnych dokumentów takich, jak akty narodzin, spisy ludności z różnych krajów czy listy pasażerów emigrujących z Europy do Stanów Zjednoczonych. Muzeum Emigracji jest pierwszą instytucją publiczną w Polsce, która umożliwi bezpłatnie korzystanie z zasobów Ancestry.com.
W Dzień Polonii i Polaków za Granicą – uruchomiony zostanie pierwszy w Polsce portal z emigracyjnymi historiami Polek i Polaków.
Na stronie www.archiwumemigranta.pl będzie można obejrzeć, posłuchać bądź przeczytać relacje, a także dodać swoją opowieść. Każda historia jest inna, wszystkie razem budują wielowymiarowy, osobisty obraz życia poza krajem.
Zapraszamy do obejrzenia filmowej impresji inspirowanej 8 historiami z naszego archiwum:
[ot-video type="youtube" url="www.youtube.com/watch?v=gq0QkVm1XuY&feature=youtu.be"]
(Muzeum Emigracji)
Pędem do korzeni w Muzeum Emigracji. Czy pochodzenie ma znaczenie? Dzień Polonii i Polaków za Granicą
- 05/01/2016 05:06 PM
Reklama