10 maja to w Chicago i okolicach dzień rozmowy o tym, jak możemy wpłynąć na nasze najbliższe otoczenie, by lepiej zaspakajało nasze potrzeby, było bardziej przyjazne i bezpieczne. Do wymiany opinii i poglądów o poprawie warunków w różnych sferach naszego codziennego życia zachęca pomocowa fundacja Chicago Community Trust w swojej dorocznej akcji On The Table. Udział w inicjatywie ma nas zintegrować, a fundacji umożliwić dotarcie do różnych środowisk i zapoznać się z ich problemami.
− Chcemy dowiedzieć się, jakie kwestie są istotne dla poszczególnych społeczności. Uzyskane informacje umożliwią sformułowanie planów działania, których realizacja w przyszłości poprawi warunki życia w całym chicagowskim regionie. Dlatego zachęcamy do rozmowy przy stole, przy posiłku i w małych grupach, na tematy, które są ważne dla uczestników i przekazanie nam treści tych spotkań − mówi nam Eva Penar, dyrektorka ds. marketingu i komunikacji w CCT.
W dwóch wcześniejszych akcjach On The Table brała udział Grace Bazylewska, która zgadza się, że rozmowa na przykład przy lunchu integruje i stwarza odpowiedni nastrój do owocnej rozmowy. − Dwa lata temu byłam gościem w spotkaniu branżowym, zorganizowanym przez młodych profesjonalistów w dziedzinie urbanistyki. Wymienialiśmy uwagi i pomysły w przyjemnej atmosferze przy głównie wegetariańskich potrawach, które przynieśli uczestnicy dyskusji. Rok temu byłam organizatorką spotkania burmistrzów z przedmieść. Było ono poświęcone różnym kwestiom, m.in. mieszkalnictwu i pracy lokalnych agencji. Tym razem dyskusja odbywała się przy pizzy − opowiada Bazylewska.
Chicago Community Trust to największa lokalna fundacja pomagająca społecznościom w rejonie metropolii chicagowskiej. Od ponad wieku, dzięki hojności prywatnych darczyńców, fundacja wychodzi naprzeciw potrzebom różnych społeczności oraz przekazuje środki na rzecz organizacji non-profit działających na terenie metropolii chicagowskiej. Dotychczas fundacja przekazała około 1,8 mld dol. na rzecz ponad 11 tys. lokalnych organizacji non-profit, z czego ponad 164,5 mln dol. w 2014 roku. Więcej informacji na stronie: www.cct.org."
W jej opinii społeczność polonijna powinna wziąć czynny udział w inicjatywie On The Table i skorzystać z możliwości podzielenia się ważnymi dla niej problemami z CCT. − Gdy fundacja, która finansuje ważne przedsięwzięcia, jest zainteresowana naszym udziałem w akcji, to powinniśmy to docenić. Amerykanie polskiego pochodzenia są jedną z najbardziej liczebnych grup etnicznych w Chicago, ale zbyt mało zintegrowaną. Dlatego, gdy mamy okazję, żeby wspólnie coś zrobić, nie powinniśmy jej ignorować.
Jak informuje fundacja CCT na swojej stronie internetowej dyskutować możemy na wszystkie ważne dla nas tematy, spotykając się osobiście i na forach społecznościowych, m.in. na Twitterze i Facebooku. Grupę dyskusyjną może zorganizować każdy, zapraszając do udziału przyjaciół, znajomych, sąsiadów, współpracowników, czy członków rodziny.
Chicago Community Trust (CCT) pomaga w zorganizowaniu grup dyskusyjnych. Po zarejestrowaniu się na witrynie pod adresem: www.onthetable.com − można otrzymać od CCT specjalny komplet instruktażowy, który np. ułatwi wysłanie zaproszeń i monitorowanie odpowiedzi uczestników dyskusji.
Fundacja CCT zachęca do podzielenia się z nią naszymi kontaktami, tematami i rezultatami debaty, używając hasztagu #onthetable2016 w trakcie spotkań i po ich zakończeniu.
Więcej informacji na temat samej inicjatywy znajdą Czytelnicy na naszej stronie internetowej: www.dziennikzwiązkowy.com pod zakładką "On the Table".
Alicja Otap
[email protected]