Działacz polonijny Marek Dobrzycki otrzymał dwa prestiżowe wyróżnienia za swą pracę w charytatywnej poradni prawnej Amicus Poloniae działającej pod egidą Związku Narodowego Polskiego. Nagrody zostały wręczone podczas dwóch uroczystości z udziałem sędziów i prawników, a także przedstawicieli polonijnych organizacji i mediów.
Vanguard Award, doroczne wyróżnienie stowarzyszenia prawniczego Chicago Bar Association, jest przyznawane za całokształt działań na rzecz udostępnienia bezpłatnej pomocy prawnej osobom, które nie mogłyby jej uzyskać w związku z barierą materialną, społeczną, czy językową.
Dobrzycki jest pierwszym Amerykaninem polskiego pochodzenia, który uzyskał to wyróżnienie od czasu jego ustanowienia w 1998 roku. Dodatkowo, spośród dwunastu tegorocznych laureatów, był jedynym wyróżnionym, który nie jest prawnikiem. Marek Dobrzycki jest byłym dziennikarzem i byłym radnym miasteczka Harwood Heights, a z wykształcenia magistrem zarządzania i administracji.
Warto dodać, że w poprzednich latach laureatami Vanguard Award byli m.in. sędzia Sądu Najwyższego Illinois Mary Jane Theis (2015 r.) oraz szef Sądu Okręgowego Powiatu Cook, sędzia Timothy C. Evans (2014 r.).
Wręczenie Vanguard Award odbyło się 20 kwietnia podczas przyjęcia z udziałem około 350 osób − głównie sędziów i prawników − w śródmiejskim The Standard Club. Obecni też byli przedstawiciele organizacji polonijnych, m.in. ZNP, KPA i Advocates Society. List z gratulacjami przysłał Konsulat Generalny RP.
Tego samego dnia wieczorem w Venue Six10, również w śródmieściu, Dobrzycki odebrał nagrodę zrzeszenia charytatywnych poradni prawnych − Chicago Volunteer Legal Services i to już po raz drugi. Po raz pierwszy uzyskał ją w 2008 roku.
Poradnia Amicus Poloniae funkcjonuje od 25 lat dzięki mecenatowi Związku Narodowego Polskiego. Frank Spula, prezes ZNP i Kongresu Polonii Amerykańskiej, pogratulował Dobrzyckiemu wyróżnień i wyraził uznanie dla jego osiągnięć. − Cieszę się bardzo, że Marek Dobrzycki otrzymał dwie prestiżowe nagrody i że dzięki niemu rozwija się nasza poradnia. To bardzo potrzebne usługi, które bez poradni, byłyby niedostępne dla dużej części naszej społeczności − stwierdził Spula.
Przyjmując wyróżnienia Dobrzycki podziękował Spuli i ZNP za wspieranie Amicus Poloniae oraz wszystkim adwokatom i wolontariuszom za ich ofiarną pracę. Jak podkreślił, gdy osiem lat temu zaczął pracować w poradni była mało znana; w pierwszym zorganizowanym przez niego spotkaniu z prawnikami wzięło udział tylko trzech adwokatów i dwóch interesantów. Obecnie z placówką współpracuje około dwudziestu adwokatów, a z porad prawnych korzysta kilkadziesiąt osób podczas jednego spotkania. − Poradnia współpracuje także z innymi organizacjami środowiskowymi, z Konsulatem Generalnym RP, biurem kongresmana Mike’a Quigleya oraz z polonijnymi mediami − podkreślił Dobrzycki.
Przypomnijmy, że spotkania w charytatywnej poradni prawnej Amicus Poloniae odbywają się co miesiąc w siedzibie Polskiego Centrum Informacyjnego ZNP w Chicago pod adresem 5711 N. Milwaukee Ave. w Chicago. Zapisy na bezpłatne konsultacje z adwokatami przyjmowane są pod nr. Tel.: 773.763.8520.
Alicja Otap
a.otap@zwiazkowy. com
Zdjęcia: Al Podgorski, Alicja Otap
Reklama