Tablice poświęcone prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu odsłonili w niedzielę na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz w sali konferencyjnej - której nadano imię zmarłego prezydenta - prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef MSWiA Mariusz Błaszczak oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.
W uroczystości uczestniczyli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister pracy Elżbieta Rafalska, szefowa kancelarii premiera Beata Kempa oraz poseł PiS Jacek Sasin.
Podczas uroczystego apelu prezydencki minister Andrzej Dera odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy, który podkreślił, że „upływ czasu nie zaciera, a przeciwnie wzmacnia poczucie straty, jaką stało się odejście tak wybitnego męża stanu”.
Duda napisał, że tablica jest symbolicznym podkreśleniem bliskich związków Kaczyńskiego z Warszawą i Mazowszem.
„Zawsze będzie dla nas inspiracją to, czym kierował się Lech Kaczyński - jego gorący patriotyzm, oddanie sprawom narodu i państwa, poświęcenie dla polskiej racji stanu, umacnianie narodowej dumy i godności” - napisał Duda.
Minister Błaszczak mówił, że prezydentura Kaczyńskiego była „skoncentrowana na człowieku”. „Była to prezydentura, w której mogliśmy odnaleźć sposób wspierania tych, którzy są najbardziej potrzebujący” - powiedział. Jego zdaniem Kaczyński „spoił miasto” i „stworzył profesjonalny aparat urzędniczy”.
Jarosław Kaczyński powiedział podczas uroczystości, że jest to szczególny dzień nie tylko dlatego, że przypada szósta rocznica „największej tragedii w powojennej Polsce”, ale także dlatego, że w stolicy „dokonywane są już poważne akty” uczczenia pamięci jego zmarłego brata.
Na obu tablicach widnieje podobizna Lecha Kaczyńskiego oraz informacje z jego życia, m.in. to, że był pierwszym prezydentem Warszawy wybranym w powszechnych wyborach, twórcą Muzeum Powstania Warszawskiego, prezesem NIK, ministrem sprawiedliwości oraz prezydentem Polski. „Poległ w służbie ojczyzny 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem” - napisano.
10 kwietnia 2010 r. doszło do katastrofy Tu-154M, którym na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej leciała polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Zginęło 96 osób. (PAP)
Na zdj. Jarosław Kaczyński podczas uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu fot.Paweł Supernak/EPA