Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 20 listopada 2024 09:38
Reklama KD Market

Nowoczesna skierowała do TK wniosek ws tzw. małej ustawy medialnej



Nowoczesna skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadania zgodności z konstytucją tzw. małej ustawy medialnej - poinformowali w czwartek posłowie tego ugrupowania. Podpisy pod wnioskiem złożyła też grupa posłów PSL i PO.

Do złożenia wniosku do TK potrzeba 50 podpisów posłów; klub Nowoczesnej liczy 29 osób. Jak poinformowała posłanka Nowoczesnej Marta Golbik pod wnioskiem do Trybunału podpisała się też grupa posłów PSL i PO. Biuro prasowe Trybunału Konstytucyjnego potwierdziło, że taki wniosek wpłynął we wtorek późnym popołudniem.

Chodzi o nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która skróciła kadencje władz Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Zgodnie z nią mandaty ówczesnych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasły dzień po ogłoszeniu nowych przepisów w Dzienniku Ustaw. 8 stycznia nowym prezesem TVP został Jacek Kurski, a Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk. Nowela ta straci moc 30 czerwca 2016 r.

W rozmowie z PAP Golbik poinformowała, że we wniosku do TK zwrócono uwagę na niewłaściwy tryb procedowania nad nowelizacją ustawy o rtv. "Została ona przeprocedowana w trybie pilnym, tymczasem projekty ustaw, które poruszają tak ważną kwestię nie powinny być procedowane w ten sposób" - powiedziała.

Ponadto - dodała - "zostały naruszone kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w zakresie wprowadzonych zmian, czyli roli KRRiT jako strażnika mediów i wolności słowa". We wniosku wskazano też m.in., że pracując nad ustawą medialną pominięto konsultacje społeczne oraz parlamentarne.

Podczas późniejszej konferencji prasowej w Sejmie poseł Nowoczesnej Grzegorz Furgo mówił, że nowelizacja "w całości podporządkowała media publiczne aparatowi rządowemu poprzez powoływanie zarządów i rad nadzorczych przez ministra skarbu". "To bardzo duże upolitycznienie" - stwierdził.

Furgo wskazywał ponadto na brak vacatio legis dla nowych przepisów. Ocenił, że była to "ustawa kadrowa, która zrobiła bardzo wiele krzywdy oraz duży bałagan i chaos w mediach".

Zgodnie z tzw. małą ustawą medialną nowe zarządy i rady nadzorcze TVP oraz Polskiego Radia są powołane przez ministra skarbu państwa do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych. Minister skarbu został też zobowiązany do dostosowania statutów TVP, PR i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przepisów nowelizacji oraz stwierdzenia nieważności tych przepisów statutów, które są sprzeczne z nowelizacją.

Nowelizacja była krytykowana przez opozycję. Krytyczne głosy płynęły również z zagranicy. Z kolei zdaniem przedstawicieli PiS nowelizacja miała się przyczynić do "racjonalizacji i obniżenia kosztów zarządzania spółkami publicznej radiofonii i telewizji oraz przywrócenia w nich standardów zawodowych i etycznych, jakich wymaga realizacja misji publicznej".

Tymczasem po wprowadzonych przez PiS zmianach w mediach publicznych, z pracą w TVP pożegnało się wielu dziennikarzy, m.in. Beata Tadla, Piotr Kraśko, Justyna-Dobrosz-Oracz, Hanna Lis, Diana Rudnik, Jarosław Kulczycki, Milena Kruszniewska, Karolina Lewicka, Jacek Tacik, a z Polskiego Radia m.in. Jerzy Sosnowski, Katarzyna Pilarska, Przemysław Szubartowicz, Kamila Terpiał.

Według zapowiedzi tzw. mała ustawa medialna, to pierwszy etap reformy mediów publicznych, zmierzającej do ustanowienia systemu mediów narodowych.

Pod koniec marca nowelę ustawy o rtv zaskarżył do Trybunału Rzecznik Praw Obywatelskich. W uzasadnieniu wniosku RPO napisał, że narusza ona "konstytucyjne gwarancje wolności słowa i wolności mediów, podporządkowując publiczne radio i telewizję bezpośrednio rządowi i ignorując konstytucyjną rolę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji".

W czwartek w Sejmie odbyły się konsultacje ws. mediów publicznych zorganizowane przez Nowoczesną. W ich trakcie przedstawiciele Nowoczesnej zapoznali się z Obywatelskim Paktem na Rzecz Mediów Publicznych, którego celem jest m.in. odpartyjnienie państwowych mediów. Pakt powstał z inicjatywy organizacji Obywatele Kultury, Obywatele Nauki i Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Pod Paktem podpisało się ponad 60 organizacji społecznych i pozarządowych. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama