Od 12 lat w Jezuickim Ośrodku Milenijnym wystawiane jest Misterium Męki Pańskiej. Ten spektakl modlitwa jest wyrazem wiary i zatroskania o drugiego człowieka, który w dobie zobojętnienia współczesnego świata na wartości chrześcijańskie, poszukuje prawdy o Bogu.
Misterium jest przygotowywane i wystawiane przez działającą przy Jezuickim Ośrodku Milenijnym grupę teatralną Aliny Szymczyk. Ukazując wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat każdego roku jest trochę inne w treści i wyrazie artystycznym. W tym roku spektakl przygotowany według Ewangelii św. Jana obejmował wszystkie podstawowe wątki i sceny ukazujące drogę Pana Jezusa od wjazdu do Jerozolimy po śmierć na krzyżu. W ostatnim akcie autorka scenariusza odstąpiła jednak od pokazywania sceny ukrzyżowania.
– Zrezygnowaliśmy z obnażania i krzyżowania Jezusa. Nie chcemy Go krzyżować, ani odzierać z szat. Dość krzyżowania prawdy. Mówimy o tym, co było, dajemy świadectwo prawdzie słowem, pieśnią i sceną przedstawiającą Jezusa, który stojąc pod krzyżem z uniesionymi do góry rękami zaprasza wszystkich ludzi, żeby Mu uwierzyli. Nie odkrywamy nic nowego, my to wszystko wiemy, ale warto o tym mówić, dając świadectwo prawdzie – powiedziała Alina Szymczyk.
W spektaklu ukazane zostały postaci i wątki biblijne wzbogacone strofami poezji i pieśni, których na co dzień nie słyszymy podczas nabożeństw. Odtwórcy ról zagrali swoje kwestie na tyle sugestywnie, że wprowadzili widzów w atmosferę tamtych chwil związanych z czynieniem przez Jezusa cudów uzdrawiania i stanowienia miłosierdzia oraz odkupienia naszych grzechów poprzez śmierć na krzyżu.
Misterium zakończyła modlitwa o pokój na świecie, o zgodę w rodzinach i w Polsce.
W miniony weekend na scenie sali Jana Pawła II w najważniejsze z odtwarzanych postaci biblijnych wcielili się: Szymon Klimczuk – Jezus, Agnieszka Tyrała – Maryja, Anna Jarosz – Samarytanka, Kasia Smolecki – Maria Magdalena, Nicola Leśniak – Weronika, Roman Klecha – Szymon z Cyreny oraz Krzysztof Wąsik, który wystąpił w roli Piłata. Na scenie pojawiło się blisko 50 aktorów w wieku od czterech do siedemdziesięciu lat. Nad oprawą muzyczną czuwał Mariusz Zych z chórem, scenografię przygotowała Teresa Grzasko.
Za przygotowanie i wystawienie spektaklu całemu zespołowi dziękował duchowy opiekun grupy o. Jerzy Karpiński oraz przełożony ojców jezuitów, o. Tomasz Oleniacz, który złożył wykonawcom, wiernym i całej Polonii świąteczne życzenia.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP
Reklama