Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 15:50
Reklama KD Market

BBB: gdy otrzymasz zwrot podatkowy, nie daj się oszukać



Przypływ gotówki ze zwrotów podatkowych może być zachętą do zakupu nowego czy używanego samochodu, szczególnie dla tych, którzy w innym wypadku nie mogliby sobie na to pozwolić. Tymczasem osoby o niskiej wierzytelności kredytowej powinny raczej ograniczyć swój apetyt na zakup auta, by nie stać się ofiarą oszustwa.

Przeciętny zwrot podatkowy mieszkańca Illinois za rok 2014 wynosił nieco ponad 2,8 tys. dol., co dla osób o niskich dochodach może oznaczać niespodziewany przypływ dużej gotówki. Aby jednak uniknąć rozczarowań i ewentualnych problemów osoby takie powinny wcześniej zebrać wszelkie potrzebne informacje, by móc kupić samochód za możliwie najlepszą cenę.

Ze zwrotem podatkowym w ręku osoby, które inaczej nie kwalifikowałyby się do tradycyjnego finansowania, stają się celem kampanii „Kupuj tutaj – płać tutaj”. Dilerzy proponują w takiej ofercie samochody starsze, o dużym przebiegu, często z dużym narzutem oraz pożyczki, których oprocentowanie może przekraczać nawet 20 procent. Przy tak wysokich kosztach wielu pożyczkobiorców zalega potem ze spłatami, co upoważnia dilerów do odbierania samochodów i ich ponownej sprzedaży.

Wskaźnik przejmowania niespłacanych pojazdów wynosi ok. 30 proc. – twierdzi niedochodowa organizacja Center for Responsible Lending, która przypomina, że odzyskiwanie długów i odbieranie samochodów to jeszcze jeden ze sposobów prowadzenia biznesu przez dilerów.

Tylko w ciągu 12 miesięcy chicagowskie biuro BBB rozpatrzyło 1205 skarg złożonych przeciwko 484 dilerom używanych samochodów w Chicago i regionie północnego Illinois.

Liczba skarg wskazuje na to, że konsumenci powinni poznać bliżej miejsce, w którym zamierza dokonać zakupu, zanim zaangażuje się w negocjacje i podpisze ewentualną umowę. Konsumenci często wpadają bowiem w tarapaty, kiedy chcąc zakupić pojazd korzystają z oferty „Kupuj tutaj – płać tutaj”.

Każdego tygodnia do biura BBB dzwonią klienci, którzy skarżą się, że do samochodów kupionych w takich miejscach nie można mieć zaufania, bo wiele aut psuje się już w kilka godzin po zakupie.

Oto kilka zaleceń, które mogą zapobiec tego typu oszustwom:

– Poznaj bliżej dilera. Pomocne mogą się okazać osobiste referencje od innych klientów. Przed wizytą w salonie samochodowym zdobądź jak najwięcej informacji na temat dilera, odwiedzając stronę Better Business Bureau, Business Review na portalu BBB.

– Określ dokładnie, na ile cię stać. Oceń swoje finansowe możliwości, wyliczając, czy możesz sobie pozwolić na miesięczne raty.

– Zasięgnij porad w kilku miejscach, by uzyskać najlepszą cenę. Porównaj oprocentowanie dilerowskiej pożyczki z innymi ofertami i wystrzegaj się ofert skierowanych do klientów ze złą historią kredytową lub wręcz obiecujących przyznanie pożyczki.

– Domagaj się kontroli pojazdu. Masz prawo żądać przeglądu samochodu. Taki krok może zapobiec jeszcze większym wydatkom w przyszłości.

– Nie akceptuj pierwszej proponowanej ceny. Sprawdź w internecie rzeczywistą wartość samochodu. Odwiedź portale w rodzaju Edmunds.com i Kellybluebook.com, by uzyskać bezpłatne informacje, ile powinieneś zapłacić za używany samochód.

– Zapoznaj się z kosztami pożyczki. Zanim rozpoczniesz z dilerem negocjacje, wylicz swoje miesięczne płatności przy zmiennych oprocentowaniach.

– Domagaj się wszystkiego na piśmie. Nie jest ważne, co diler obiecuje. Ważne jest to, co się znajdzie w umowie. Dilerzy szukają klientów, nieznających swoich praw i doskonale wiedzą, jak ich znaleźć.

– Pamiętaj, że istnieją inne możliwości. Możesz nie kwalifikować się do otrzymania konwencjonalnej pożyczki, ale masz też inne opcje. Zadaniem dilera jest przede wszystkim sprzedaż samochodów. Poinformuj go, że przyjrzałeś się cenom i porównałeś z innymi ofertami, i gotów jesteś ponieść tylko takie koszty finansowania, na które cię stać. Jeśli nie otrzymasz żądanej ceny, udaj się gdzie indziej.

– Gdy zalegasz ze spłatami, próbuj dojść do porozumienia. Jeśli nie spłacasz miesięcznych rat, nie jedź do dilera swoim samochodem. Czy to uznany diler samochodów, czy firma-krzak, każdy będzie chciał odebrać ci pojazd. Próbuj dojść do porozumienia bez konieczności zwracania auta.

Steve J. Bernas, szef BBB

Steve J. Bernas pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i cgzasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama