Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 października 2024 04:30
Reklama KD Market

Antynikotynowe Chicago. Palić można od 21 lat

/a> fot.Christoph Schmidt/EPA


Pakiet ustaw antynikotynowych projektu burmistrza Rahma Emanuela został zatwierdzony przez chicagowskich radnych. Zgodnie z nowymi regulacjami dopiero od 21 lat można w Chicago kupować legalnie wyroby tytoniowe i elektroniczne papierosy. Dodatkowo w życie wchodzi zakaz używania bezdymnego tytoniu podczas wydarzeń sportowych, podwyższone zostaną także podatki od sprzedaży wszystkich produktów tytoniowych z wyjątkiem papierosów.

Zmiany w przepisach miejskich mają zapobiegać paleniu wśród młodzieży i używaniu przez nią tytoniu do żucia. Z badań wynika, że co piąty palacz wpadł w szpony nałogu we wczesnej młodości, jeszcze przed 21 urodzinami.

Podobne przepisy wprowadziły już Nowy Jork, Boston, Cleveland i Kansas City. Także władze Evanston podniosły w 2014 r. do 21 lat wiek, od którego legalnie nabywać można wyroby tytoniowe.

Podatek od wyrobów tytoniowych ma przynieść kasie miasta dochody rzędu 6 mln dol. w skali rocznej. Regulacja obejmuje cygara, tytoń do palenia (skrętów, fajek) i do żucia. Uzyskane tą drogą fundusze pomogą sfinansować programy dla uczniów rozpoczynających naukę w liceum oraz dla ósmoklasistów, którym grozi porzucenie nauki z powodu różnych uwarunkowań rodzinnych, ekonomicznych i psychologicznych.

Nowe przepisy miejskie zabraniają używania bezdymnego tytoniu podczas wszelkich imprez sportowych, w tym także na szczeblu uniwersyteckim i licealnym oraz zawodów sportowych dla amatorów. Zarówno zawodnikom, jak i kibicom może grozić kara w wysokości 100-250 dol. za pierwsze wykroczenie.

Wnioskodawca nowych przepisów, radny Edward Burke (14. okręg), jest przekonany, że powstrzymają one młodych ludzi „przed naśladowaniem ich sportowych idoli poprzez zażywanie bezdymnych produktów tytoniowych”. Analogiczny zakaz wprowadziły już miasta takie jak Los Angeles, San Francisco i Boston.

Pakiet nowych antynikotynowych ustaw w Chicago chwali Stowarzyszenie ds. Chorób Płuc. Natomiast handlowcy nie ukrywają, że martwią się spadkiem popytu na produkty tytoniowe.

(ao,as,mm)

Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama