Już wkrótce wybrane parafie w aglomeracji chicagowskiej poznają swoich liderów, którzy po ponadmiesięcznych szkoleniach są gotowi, by nieść pomoc potrzebującym.
12 marca zakończyła się pierwsza polonijna edycja wykładów dla liderów parafialnych. Mottem cyklu była sentencja z Ewangelii św. Mateusza – „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili” (Mt 25, 40). Do udziału jako wykładowcy zostali zaproszeni księża: Marek Janowski, Piotr Kochanowicz, Łukasz Kleczka oraz profesjonaliści z różnych dziedzin: Maciej Karaban, Paweł Boruch i Anna Jakubek.
Poruszane podczas wykładów zagadnienia dotyczyłym.in.: podstawowych założeń katolickiej nauki społecznej, polskiej imigracji w Chicago, form pomocy osobie uzależnionej czy praw pracowniczych, wynikających z przepisów prawa pracy stanu Illinois.
Program spotkań formacyjnych został przygotowany przez koordynatorkę Duszpasterstwa Imigranci – Imigrantom dla Polonii Małgorzatę Antoniak w oparciu o Pismo Święte i na bazie zasad katolickiej nauki społecznej. Większość spotkań odbyła się w gościnnej parafii św. Ferdynanda w Chicago. Udział w formacji był bezpłatny.
Miłymi gośćmi ostatniego z serii spotkań byli ksiądz Michał Wyrzykowski, kapelan Duszpasterstwa Imigranci – Imigrantom oraz ksiądz Robert Fedek, koordynator duszpasterstwa polonijnego, który skierował do obecnych kilka słów refleksji, dotyczących idei powstania formacji liderów parafialnych.
– My, księża potrzebujemy przedłużenia naszych ramion. Sami nie jesteśmy w stanie wszystkiemu podołać. Mamy dużo pracy, a jest nas niewielu. Dlatego musimy przygotować liderów i Polonię. Formować osoby świeckie, które mogą dotrzeć w środowisku tam, gdzie kapłan nie może. Wymaga to zmiany myślenia.
Wśród nas będą również osoby świeckie, które mają odpowiedzialność i pozycję, aby kształtować Kościół. Arcybiskup Blase J. Cupich wielokrotnie wyraźnie podkreślał, że obraz Kościoła się zmienia. Nie może być tylko w rękach kapłanów i osób duchownych.
Musimy uświadamiać ludzi, że przyszłość Kościoła, jak będą wyglądać nasze rodziny, wiara, dzielenie się Panem Jezusem, spoczywa nie tylko na barkach kapłańskich, ale i liderów, katechetów, osób związanych ze środowiskiem katolickim – powiedział ksiądz Fedek.
Ostatni wykład, zamykający formację, o naśladowaniu Chrystusa w dzisiejszych czasach, zatytułowany: “Nie przyszedłem po to, aby Mi służono lecz aby służyć innym” (Mt 20, 28) – wygłosił salwatorianin, ksiądz Łukasz Kleczka.
Zawarte w wykładzie cenne konkluzje były wskazówkami dla liderów w czekającej ich pracy na rzecz wspólnoty parafialnej i potrzebujących. Przedstawicielka archidiecezji Małgorzata Antoniak przeanalizowała na zakończenie wspólnie z uczestnikami formacji priorytetowe grupy zadań. Należą do nich m.in.: organizowanie warsztatów tematycznych poświęconych problemom rodziny, ofiarowanie modlitewnego wsparcia rodzinom imigrantów, których członkowie są zagrożeni deportacją lub więzieniem, otoczenie opieką samotnych, starszych lub chorych, przebywających w hospicjach, czy działania na rzecz praw pracowniczych.
Już wkrótce 52 osoby, które były słuchaczami sześciu sesji szkoleniowych podczas uroczystych niedzielnych mszy świętych w swoich parafiach zostaną przedstawione wspólnocie, a następnie z rąk kapłana otrzymają błogosławieństwo na drogę służby Bogu i bliźniemu oraz zaświadczenia o ukończenia formacji.
Według Małgorzaty Antoniak zorganizowanie formacji liderów parafialnych jest szczególnie cenną inicjatywą w ogłoszonym przez papieża Franciszka – Roku Miłosierdzia.
Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
Duszpasterstwo Imigranci – Imigrantom dla Polonii jest organizacją niedochodową, stworzoną w celu niesienia pomocy Polakom przez Polaków, działającą przy Archidiecezji Chicago od 2008 r. Ideami duszpasterstwa są wszelkie formy działania wspierające jedność, pomoc i sprawiedliwość.
Metody działania zostały zaczerpnięte z dokumentu końcowego, opracowanego pod kierunkiem obecnego papieża Franciszka, podczas V Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów w Brazylii w 2007 r.
Reklama