Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 18:29
Reklama KD Market

Wielka gala u Matejki

Wielka gala u Matejki
DAR_3727

Ogromne emocje towarzyszyły rozstrzygnięciu konkursu plastycznego i licytacji prac malarskich. Najmłodszym artystom odbierającym laury zdarzyło się z wrażenia zapomnieć nazwy szkoły, którą reprezentują, albo pomylić imię patrona. W tym roku wylicytowaną ze sprzedaży obrazów kwotę przeznaczono na pomoc chorej Julii. Wszystkim zależało, aby wysokość tej kwoty była jak najwyższa.

W sobotę, 5 marca został rozstrzygnięty XI konkurs plastyczny organizowany przez polską szkołę sobotnią im. Jana Matejki w McHenry.

Konkurs ma nie tylko długą tradycję. Towarzyszy mu niezwykle szlachetna idea polegającą na tym, że wszystkie prace konkursowe i podarowane poza konkursem trafiają na aukcję, a całkowity dochód uzyskany z licytacji przeznaczany na pomoc wybranej osobie. W tym roku dzieci zbierały pieniądze dla 7-letniej Julii Ożóg z Rzeszowa chorej na raka.

W porównaniu z latami ubiegłymi publiczność nie dopisała, ale mimo tego udało się zebrać stosunkowo wysoką kwotę 2 tys. 300 dolarów.

Na konkurs wpłynęło 189 prac z 22 szkół z całej aglomeracji chicagowskiej i z 9 szkół spoza stanu Illinois, z Nowego Jorku, Południowej Karoliny, Kalifornii, Maryland i Pensylwanii. Konkurs plastyczny był otwarty dla wszystkich, którzy lubią malować i mieszkają w USA.

W składzie komisji, która wyłoniła zwycięzców znaleźli się: Wanda Morgan- Wasikowski – przewodnicząca, Beata Bazan, Krzysztof Babiracki,Rafał Klimuszko, Wojciech Wojdak – prezes szkoły Jana Matejki.

Licytację poprowadziła dyrektor Hanna Walas, która przypomniała, że uhonorowanie dzieci uzdolnionych plastycznie i kształtowanie ich wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka to dwa główne cele konkursu plastycznego organizowanego przez polską szkołę im. Jana Matejki w McHenry.

Na początku wylicytowano prace konkursowe, które nie zostały nagrodzone, następnie laureatów i prace pozakonkursowe.

Pierwsza praca została kupiona za 50 dolarów. Autorzy swoje prace prezentowali osobiście. Następnie pod młotek poszły obrazy laureatów. Na końcu wszystkie dodatkowe, zgłoszone tylko na licytację.

W I grupie wiekowej do lat 7 laureatami zostali:

Michael Kalinowski z polskiej szkoły im. M. Kolbe I miejsce, Olivia Jaworski z polskiej szkoły im. J. Słowackiego w Wheeling II miejsce, Adam Balchan z polskiej szkoły Jana Paderewskiego w Niles III miejsce.

II grupa wiekowa najliczniejsza obejmowała dzieci w wieku od 8 lat do 12. Maggie Deredowski z polskiej szkoły św. Małgorzaty Marii z Algonquin zajęła I miejsce, a jej obraz został wylicytowany za rekordową kwotę 135 dolarów. Victoria Lechowicz ze szkoły Wandy Rutkiewicz z Mount Prospect zajęła II miejsce. Wyjątkowo w II grupie wiekowej komisja przyznała dwa miejsca III. Otrzymali je: Emily Mazur z polskiej szkoły im. Czesława Miłosza z Schaumburga i Jakub Sadowski – uczeń polskiej szkoły im. króla Kazimierza Wielkiego w Orland Hill, która w konkursie wzięła udział po raz pierwszy.

III grupa obejmowała uczestników od 13 do 18 roku życia.

Kevin Rula z polskiej szkoły im. M.Kolbe w Chicago zajął I miejsce. Warto nadmienić, że Kevin bierze udział w konkursie plastycznym od 9 roku życia, a jego prace są niezwykle cenione. Podczas tegorocznej aukcji obraz Kevina wylicytowano za 110 dolarów. Michael Godzic z polskiej szkoły im. gen. Władysława Andersa w Chicago zajął II miejsce. Patryk Kwoczak ze szkoły na Brooklynie w Nowym Jorku został laureatem III miejsca.

W grupie IV, gdzie znalazły się 3 prace malarskie dorosłych jury wyjątkowo postanowiło nie przyznać pierwszej nagrody. Ewa Sterniuk zajęła II miejsce, a jej obraz został wylicytowany za 130 dolarów, natomiast Bartosz Deredowski zajął III miejsce, a jego pracę kupiono na aukcji za 100 dolarów.

Laureci otrzymali zestawy cennych nagród rzeczowych, wśród których były zestawy malarskie, książki i słodycze.

Kwota 2 tys. 300 dolarów została przekazana na konto Julii Ożóg z Rzeszowa chorej na nieoperacyjnego raka mózgu. Pieniądze mają pomóc rodzinie w finansowaniu kosztów leczenia i rehabilitacji w Polsce i USA, które nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka


Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama