Od blisko 25 lat polonijne obchody Dnia Pułaskiego w Chicago rozpoczynają się akademią w Domu Podhalan. W tym roku uroczyste złożenie wieńca pod znajdującym się w ogrodzie góralskiej siedziby popiersiem gen. Kazimierza Pułaskiego poprzedził program artystyczny poświęcony pamięci bohatera przygotowany przez młodzież harcerską i uczniów ze szkoły im. ks. prałata Stanisława Cholewińskiego.
– Dla młodych generał broniący wolności jest przykładem odwagi i wytrwałości – mówili w programie artystycznym uczniowie polskiej szkoły. Wystąpili również harcerze i tancerze ze Szkółki Pieśni i Tańca przy Zarządzie Głównym Związku Podhalan.
O potrzebie kultywowania pamięci o Polakach uczestniczących w budowaniu podwalin wolności demokratycznego społeczeństwa amerykańskiego mówiła Aniela Bartoszek, inicjatorka wydania książki i filmu poświęconego bohaterom dwóch kontynentów, takim jak Pułaski i Kościuszko.
– Zasługi Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki dla wolności amerykańskiej to bardzo ważny temat. Powinniśmy o nim pamiętać i przy każdej okazji szerzyć i ugruntowywać tę pamięć o naszych bohaterach. Ta pamięć powinna wzbudzać szacunek narodu amerykańskiego do nas, do Polaków – powiedziała Aniela Bartoszek.
Widoczne z ulicy Archer popiersie generała zostało ustawione w ogrodzie Domu Podhalan w 1993 roku. Akcję zainicjowała nieżyjąca Ewa Chobrzyk i Alicja Gała. – Kiedy piastowałem funkcję sekretarza generalnego związku zgłosiły się do mnie te dwie panie z myślą, żeby znajdujące się na prywatnej posesji popiersie ustawić tutaj. Dzisiaj mamy przy czym świętować. Mamy jeden z najbardziej znanych monumentów bohaterskiego generała, który powstał w 1892 roku – wspominał cała akcję Andrzej Gędłek.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP
Reklama