Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 06:15
Reklama KD Market

BBB: organizacje charytatywne także ofiarami oszustów



Organizacje charytatywne mają służyć innym. Tymczasem niektórzy oszuści zdecydowali, że mają służyć właśnie im. Złodzieje podejmują oszukańcze praktyki wobec niedochodowych organizacji z zamiarem osiągnięcia korzyści takich samych, jak podczas wyłudzeń od konsumentów.

Jeśli działasz na rzecz jakiejś organizacji charytatywnej powinieneś być czujny i uwrażliwić na możliwość oszustwa innych jej członków lub swoich najbliższych, którzy także działają w organizacjach charytatywnych.

The Better Business Bureau dysponuje raportami od organizacji pożytku publicznego z różnych regionów Stanów Zjednoczonych, które otrzymały e-maila od „Kena McFarlane'a” lub "Kennetha McFarlane'a”, oferującego dotację na pięciocyfrową sumę. Nazwisko jest tutaj nieistotne, ale ważne jest, aby poznać szczegóły oszustwa.

Niektóre organizacje otrzymały i zdeponowały w banku czek opiewający na sumę 39850 dolarów. Krótko potem „McFarlane” zwrócił się do organizacji ponownie, utrzymując, że popełnił błąd. Obiecany datek miał wynosić 29850 dol. i prosi o zwrot 10 tys. dolarów. Dopiero później okazało się, że oryginalny czek nie ma pokrycia.

Niedochodowe organizacje powinny więc postępować szczególnie ostrożnie z czekami na duże sumy, po których nadchodzą prośby o zwrot rzekomo nadpłaconych funduszy. Oszustwo tego typu nie jest wprawdzie nowe, ale, niestety, nowe są jego ofiary.

Inna, częściej spotykana odmiana tego oszustwa, ma miejsce wtedy, gdy złodziej składa w firmie duże zamówienie, następnie informuje o popełnieniu błędu. Zapewnia, że zamówienie było zbyt duże i prosi o zwrot części pieniędzy. Złożone zamówienie firma traktuje jako prawdziwe. Wysyła pieniądze za „błędną” część zamówienia i realizuje pozostały jego segment, by wkrótce odkryć, że nadesłany czek nie może zostać zrealizowany.

Niedochodowe fundacje padają ofiarą takiego oszustwa dwa razy. Pierwszy raz, gdy tracą pieniądze, które odsyłają oszustowi. Drugi raz wtedy, gdy czek okazuje się być bez pokrycia. Tacy oszuści to osobnicy bez serca, każący organizacjom charytatywnym wierzyć, że otrzymały hojny dar nawet wtedy, gdy muszą część pieniędzy zwrócić. Wysokość datku często daną organizację przekonuje o tym, że dotacja jest prawdziwa.

Organizacje charytatywne powinny podchodzić nieufnie do wszelkich próśb o zwrot pieniędzy, zwłaszcza że musi minąć trochę czasu, zanim można ustalić, czy zdeponowany czek ma pokrycie. Dyrektor BBB zaleca, by organizacja, która uważa, że padła ofiarą oszustwa, skontaktowała się z biurem prokuratora generalnego Illinois lub zgłosiła przestępstwo na portalu www.bbb.org/scamtracker/chicago.

Duże datki na cele charytatywne są naprawdę kuszące i wiele organizacji pożytku publicznego chciałoby wierzyć, że otrzymane czeki są prawdziwe.

Steve Bernas, szef BBB

Steve J. Bernas pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami a chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, w południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama