Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 października 2024 22:26
Reklama KD Market

Ołów w wodzie pitnej. Jest pozew przeciwko miastu

/a> fot.kaboompics/pixabay.com


Do sądu okręgowego powiatu Cook wpłynął pozew przeciwko miastu Chicago. Pozywający oskarżają władze miasta o nieinformowanie mieszkańców o podwyższonym poziomie ołowiu w wodzie pitnej, a także domagają się wymiany starych rur zawierających związki ołowiu.

Pozew grupy mieszkańców przeciwko władzom miasta został złożony w sądzie okręgowym powiatu Cook 18 lutego. Pozywający powołują się na badania wykonane w 2013 r. przez U.S. Environmental Protection Agency, które wykazały zwiększony poziom ołowiu w wodzie pitnej, jaki zaobserwowano bezpośrednio po zakończeniu prac remontowych miejskich wodociągów.

W pozwie czytamy, że władze miasta świadomie zataiły informacje o podwyższonym stężeniu ołowiu w wodzie pitnej, narażając tym samym mieszkańców na nieodwracalne konsekwencje zdrowotne.

Jeśli sąd uzna zarzuty autorów pozwu, miasto może być zmuszone do wymiany tysięcy rur wodociągowych zawierających ołów, które wchodzą w skład 80 proc. miejskich linii wodociągowych. Rury zawierające ołów były stosowane w Chicago do 1986 r., kiedy ich używanie na terenie całego kraju zostało zakazane.

Zdaniem przedstawicieli miejskich wodociągów, woda pitna w Chicago zawiera bezpieczne dla człowieka poziomy metali ciężkich, w tym ołowiu. Do wody, która płynie w naszych kranach dodawane są związki antykorozyjne, pokrywające rury od wewnątrz warstwą ochronną i uniemożliwiając  związkom ołowiu przedostawanie się do wody.

Chicagowska sieć wodociągowa należy do najbardziej przestarzałych w USA, w związku z czym woda wciąż płynie tysiącami rur zawierającymi ołów. Przepisy federalne wymagają od władz miasta przebadanie wody pitnej na obecność związków toksycznego ołowiu raz na trzy lata w 50 chicagowskich domach.

(gd)

Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama