Zamienili białe fartuchy na eleganckie suknie i smokingi. Po raz 66. polonijni lekarze spotkali się na balu, który przyciąga swoim blichtrem już nie tylko medyków. Zanim jednak pojawili się na parkiecie – mieli szansę na spotkanie z honorowymi gośćmi. Spotkanie odbyło się w gościnnych salach Muzeum Polskiego w Ameryce.
Organizatorzy balu przed trzema laty wpadli na pomysł, by w wieczór poprzedzający to wydarzenie towarzyskie spotkać się z zaproszonymi gośćmi, mieć czas na spokojną rozmowę i bliższe poznanie nagradzanych honorowym członkostwem.
Związek Lekarzy Polskich tradycję przyznawania honorowego członkostwa osobom wybitnym wprowadził trzy lata temu. W sumie przyznano je 22 osobom z sześciu krajów.
Tegoroczni goście to Alex Storożyński wybitny dziennikarz, zdobywca Pulitzera i autor książki „Kościuszko. Książę chłopów”, prezes Fundacji Kościuszkowskiej, prof. Andrzej Jakubowiak, dyrektor programu szpiczaka na University of Chicago, dwukrotnie nagradzany za wkład w badania w Myeloma Center, dr George Król, kierownik neuroradiologii w Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku, autor ponad 120 publikacji medycznych, prof. Andrzej Matyja, kierownik oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezydent Regionalnej Izby Lekarskiej w Krakowie, prof. Małgorzata Szczerbo-Trojanowska, kierownik Katedry Radiologii Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
W czasie spotkania, które odbyło się 5 lutego, była okazja także do branżowej wymiany poglądów.
Ale to była jedynie przygrywka do sobotniej gali, której nadano wyjątkowy charakter w związku z przypadającym w tym roku jubileuszem 70-lecia istnienia ZLP. Zaszczycili ją swoją obecnością gubernator stanu Illinois Bruce Rauner z małżonką Dianą, senator Mark Kirk, ambasador RP Ryszard Schnepf, kongresman Bob Dold wraz z małżonką Danielą, konsul RP Robert Rusiecki z małżonką Moniką.
Gubernator Rauner, rozpoczynający wystąpienie od polskiego „dobry wieczór”, zapewnił o ciągłym dążeniu stanu Illinois do bliższego partnerstwa z Polską. Zapewnił o swojej sympatii i zapowiedział swoją wizytę nad Wisłą.
Senator Mark Kirk mówił o tym, że ambasadoruje zniesieniu wiz dla Polaków oraz o konieczności zapewnienia Polakom bezpieczeństwa na wschodniej granicy.
Kongresmen Robert Dold przekonywał o zainteresowaniu rządu amerykańskiego lekarzami i instytucjami medycznymi polegającym m.in. na wspomaganiu prac naukowych i zapewnieniu miejsc pracy.
Ambasador Schnepf nie miał wątpliwości, że polonijne środowisko lekarskie jest symbolem sukcesu naszych rodaków w USA.
Po oficjalnych wystąpieniach rozpoczęło się wręczenie honorowych wyróżnień i członkostwa ZLP. W tym roku wyróżnieni zostali dziennikarz Alex Storożyński, profesor Andrzej Jakubowiak, doktor George Król, profesor Jarosław Maciejewski, profesor Andrzej Matyja oraz profesor Małgorzata Szczerbo-Trojanowska. Specjalne wyróżnienie otrzymał profesor Piotr Witkowski.
Doktor Halinę Anioł i doktora Bronisława Orawca Związek Lekarzy Polskich nagrodził medalami w kategorii Sportowca Roku .
Kornelia Król z rąk profesora Andrzeja Matyi odebrała najwyższe odznaczenie samorządowe – statuetkę pierwszego prezesa Samorządu Lekarskiego w Polsce profesora Jakubowskiego za działalność na rzecz lekarzy polskich na całym świecie, za współpracę i wymianę doświadczeń.
Od lat związek przeznacza środki finansowe nie tylko na wspieranie studentów medycyny, ale także na polską kulturę. W tym roku czek na 5 tys. dol. trafił do Paderewski Symphony Orchestra przygotowującej się do wystawienia „Strasznego dworu”.
Prowadzony przez znaną chicagowską blogerkę Candance Jordan i prezentera telewizji ABC7 Alana Krashesky'ego 66 Bal Lekarzy błyszczał nie tylko sukniami pań, ale także gwiazdą wieczoru, która porwała do tańca niemal wszystkich. Z legendarną grupą Bonny M blisko 500 gości hotelu Ritz-Carlton śpiewało jej największe przeboje.
Tekst i zdjęcia Dariusz Lachowski
Uroczystości w Muzeum Polskim w Ameryce:
Bal lekarzy 2016:
Reklama