Premierzy Polski i Węgier zapowiadają umacnianie współpracy w ramach V4
- 02/08/2016 05:47 PM
Premierzy Polski i Węgier Beta Szydło i Viktor Orban zapowiedzieli w poniedziałek umacnianie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Ich rozmowy dotyczyły m.in. postulatów W. Brytanii i wspólnego porozumienia V4 w tej sprawie, a także kryzysu imigracyjnego.
Premier Beata Szydło po spotkaniu z Orbanem podkreśliła, że Polska bardzo liczy na to, iż "współpraca z węgierskimi braćmi - gospodarcza i polityczna - będzie coraz bardziej się zacieśniała".
„Dla nas wszystkich ważne jest to, aby Europa Środkowa, by nasz region rozwijał się i żeby był ważnym graczem na arenie międzynarodowej, również w UE. Dlatego bardzo się cieszę, że mogliśmy dzisiaj porozmawiać o ważnych sprawach" - powiedziała Szydło.
"Porozumieliśmy się z panią premier Szydło, że w następnych latach będziemy dalej umacniać współpracę Grupy Wyszehradzkiej, (...) jako wspólny cel wyznaczyliśmy wzmocnienie tego związku" - oświadczył Orban w Budapeszcie na wspólnej konferencji prasowej.
Orban podkreślił, że „najwyższy czas rozpocząć debatę w Europie Środkowej, jakiej UE chcemy”. Wyraził nadzieję, że dojdzie do serii konferencji, debat i konsultacji krajów regionu na ten temat.
Orban zapewnił, że "wysoko ocenia i docenia" wizytę premier Szydło w Budapeszcie. "Ta wizyta ma wielkie znaczenie, ponieważ od sukcesu naszego regionu, Europy Środkowo-Wschodniej, zależy tak naprawdę sukces całej Europy" - podkreślił.
Kolejnym tematem rozmów były - jak mówił - kwestie gospodarcze. Orban wyraził nadzieję, że kontakty między polskimi i węgierskimi przedsiębiorcami będą jeszcze bliższe. "Porozumieliśmy się, że połączymy szybkimi trasami drogowymi nasze wschodnie tereny ekonomiczne. Od Budapesztu poczynając, w kierunku Koszyc, dalej do wschodniej Polski będzie system autostrad" - poinformował węgierski premier. Jak dodał, jest też zgoda na "wzmacnianie" połączeń kolejowych i lotniczych między naszymi krajami.
Orban mówił też o potrzebie wzrostu węgierskich inwestycji w Polsce i polskich na Węgrzech.
Premierzy odnieśli się do brytyjskiej propozycji reformy UE i stanowiska krajów grupy Wyszehradzkiej, które ma być wypracowane w najbliższym czasie.
„Z większością brytyjskich propozycji możemy się zgodzić, ale są pewne punkty, które wymagają dalszych negocjacji. Mamy jeszcze kilka dni. Staramy się doprowadzić do porozumienia” – zadeklarował Orban.
Szydło podkreśliła, ze rozmowa z Orbanem dotyczyła m.in. kwestii europejskich takich jak Brexit, czyli ewentualnego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE. "To są tematy, które w najbliższym czasie będziemy omawiali w UE i jest nasza zdecydowana wola, aby Grupa Wyszehradzka, w skład której wchodzą przecież Węgry i Polska, miała tutaj jedno stanowisko" - zaznaczyła premier.
Wyraziła nadzieję, że stanowisko to zostanie wypracowane na najbliższym spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w przyszły poniedziałek w Pradze.
Szydło była pytana, co w sprawie przyjęcia wspólnej deklaracji V4 wymaga jeszcze dyskusji oraz czy będzie w niej wspólne stanowisko Grupy ws. uchodźców.
Szefowa polskiego rządu wskazała, że rozmowy w Grupie Wyszehradzkiej trwają. Podkreśliła, że obecnie może powiedzieć jedynie o decyzjach podjętych wspólnie z premierem Węgier Viktorem Orbanem.
"Zgodziliśmy się co do tego, że jeśli chodzi o kwestie dotyczące (...) tzw. Brexitu jest dla nas trudna do przyjęcia kwestia dotycząca zasiłków i pomocy socjalnej. Chcemy również wyraźnie podkreślić, że jeśli jest mowa o ewentualnej próbie zmiany, ażeby poszerzyć propozycje, które złożono w tej chwili w sprawie brytyjskiej, to nie będziemy się na to zgadzali" - powiedziała premier.
Część rozmowy premierów dotyczyła problemu imigracyjnego.
"Europa od strony południowej jest bezbronna, Grecja nie jest w stanie obronić Europy (przed uchodźcami). Nadal proponujemy, by stworzyć nową linię obrony na granicy bułgarsko-greckiej i grecko-macedońskiej i na tej linii zapewnić bezpieczeństwo dla naszego kontynentu" - powiedział węgierski premier.
Odnosząc się do problemu migracji, Szydło przypomniała postulaty swego rządu dotyczące potrzeby wzmacniania strefy Schengen, niesienia pomocy humanitarnej uchodźcom, ale przede wszystkim rozwiązania problemu migracji poza granicami zewnętrznymi UE.
Szydło dodała, że w sprawie migrantów V4 będzie chciała także wypracować wspólne stanowisko. "Zależy nam, by w ważnych sprawach, które są prezentowane na forum europejskim, Grupa Wyszehradzka przedstawiała wspólne stanowisko" - podkreśliła premier.
Powiedziała, że Polska jest mocno zaangażowana w przygotowanie projektu dotyczącego straży granicznej. Premier Szydło podkreśliła, że warunkiem jest zachowanie suwerenności państw narodowych, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji dotyczących terytorium danego kraju.
Premierzy mówili również o współpracy transatlantyckiej. „Jesteśmy na ostatnim etapie realizacji porozumienia z Walii. Ze zrozumieniem przyjmujemy stanowczą wolę Warszawy, aby zapewnić stacjonowanie NATO-wskich sił w regionie środkowoeuropejskim. Każde państwo ma prawo do tego, żeby podjąć taką decyzję. Rozumiemy stanowisko polskie i będziemy to analizować” – powiedział premier Orban.
Orban mówił o długiej przyjaźni między Polską a Węgrami. Zaznaczył, że przyjaźń polska-węgierska przetrwała wiele prób w historii. Zadeklarował też, że jeśli "jakakolwiek niegodziwość" będzie wymierzona w stronę Polski, to nasz kraj może liczyć na solidarność Węgier.
Szydło zadeklarowała, że „Polska będzie zawsze wspierała Węgry w ważnych, politycznych i gospodarczych tematach”. „Dziękuję za deklarację wsparcia dla Polski. Liczę, że wspólnie na arenie międzynarodowej w UE, Grupie Wyszehradzkiej będziemy podejmowali wspólne przedsięwzięcia. Potrzebny jest głos państw Europy Środkowej, które będą wyrażały jasne i stanowcze stanowisko" – powiedziała.
Premier Szydło po rozmowie z Orbanem spotkała się z przewodniczącym parlamentu Węgier Laszlo Koeverem; szefowa rządu złożyła też kwiaty pod Pomnikiem Rewolucji '56, na grobie premiera Węgier Imre Nagya oraz pod Drzewcem upamiętniającym polskie ofiary i bohaterów Rewolucji '56 roku.
Z Budapesztu Tomasz Grodecki (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama