Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 września 2024 06:30
Reklama KD Market
Reklama

Studniówka na piątkę

Studniówka na piątkę
DSC_2536

Na początek prezentacja jak na oscarowej gali, a następnie polonez, skok przez „setkę” i taneczne szaleństwo. W minioną sobotę 496 polonijnych maturzystów z 35 polskich szkół egzamin ze wspólnej zabawy zdało na piątkę. Teraz pozostało im jedynie zdać maturę.

Wśród licealistek królowały wieczorowe kreacje, panowie w ciemnych garniturach, wszyscy „ubrani” w dobry humor, rozbawieni, ale i uroczyści. Przy dźwiękach fanfar wkraczali do sali balowej Drury Lane tegoroczni maturzyści, aby wraz z wychowawcami i opiekunami uczestniczyć w tradycyjnej studniówce.

– Uczniowie polskich szkół czekają na ten dzień już chyba od pierwszej klasy. Krążą o nim prawdziwe legendy. Każdy wie, że chociażby dla tego wydarzenia warto chodzić do polskiej szkoły, bo jest wyjątkowe i wspaniałe. Nam nauczycielom przypomina polską studniówkę i w takiej formie od 23 lat staramy się ją przygotować dla naszych maturzystów – powiedziała Urszula Gawlik, dyrektor Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki, która drugi rok z rzędu przygotowywała studniówkową galę.

Na młodzież czekała nie tylko dobra zabawa przy muzyce Piotra Marszałka, ale także pokaz tańców oraz wspólny polonez z tancerzami zespołu Lajkonik, a także występ młodzieżowego zespołu muzycznego Profusion, za klawiszami którego stanęła tegoroczna maturzystka Kinga Smutek.

Kulminacyjnym punktem wieczoru było oczywiście przejście przez „setkę” i losowanie trzech stypendiów wysokości tysiąca dolarów ufundowanych przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich, które patronuje studniówkowej zabawie. W tym roku pula stypendialna wzbogaciła się o dodatkową nagrodę podarowaną przez wydawnictwo „Wisdom” Małgorzaty Pawlusiewicz. Jedna z nagród jest zarezerwowana dla licealisty wskazanego przez szkołę organizującą bal. W tym roku była to Natalia Dąbkowski, która wraz z Danielem Furgałem uczestniczyła w prowadzeniu ceremonii otwarcia. Pozostałe trzy stypendia zostały rozlosowane wśród 34 maturzystów wytypowanych przez poszczególne szkoły. Szczęśliwcami okazali się: Aleksandra Mierzejewska ze szkoły im. Henryka Sienkiewicza, Adrian Bębenek ze szkoły im. gen. Władysława Sikorskiego i Aleksander Kuptel ze szkoły im. św. Błażeja. Na pamiątkę imprezy każdy z maturzystów otrzymał podkładkę pod komputerową myszkę z okolicznościową inskrypcją.

Anna Rosa, wychowawczyni dwóch klas maturalnych w szkole będącej gospodarzem imprezy przyznała, że zajęcia w klasach licealnych są prawdziwą przyjemnością. – Patrzyłam jak moi uczniowie rozwijają się. Dostałam pod opiekę dzieci, a wypuszczam 32 młodych, dorosłych ludzi, z czego jestem bardzo dumna – podkreśliła Anna Rosa.

Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił zgromadzonym jezuita, ojciec Jerzy Karpiński, duszpasterz środowisk szkolnych. W gronie gości składających młodzieży gratulacje byli między innymi: prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ewa Koch, prezes Kongresu Oświaty Polonijnej Jolanta Tatara, prezes Związku Klubów Polskich Jan Kopeć oraz wicekonsul Konrad Zieliński, który składając życzenia i dziękując za to, że miał okazję już po raz czwarty świętować z maturzystami powiedział: – Przed wami za 100 dni ostatnia prosta. Sprawdzian nie tylko z wiedzy, ale i polskości. Później czeka was dorosłe życie, w którym mam nadzieję, będziecie podejmowali słuszne decyzje, dokonywali odpowiedzialnych wyborów i dbali o swoją polskość i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom.

Rolę gospodarzy pełnili: dyrektor szkoły Urszula Gawlik, prezes Aneta Dudek oraz proboszcz parafii św. Władysława o. Marek Janowski. Ceremonię powitania prowadzili Bernadeta Ciurej i Benedykt Eźlakowski.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama