Piętnasty bal Domowego Kościoła jest już wspomnieniem. Efektowna oprawa z mnóstwem atrakcji, bogate stroje gości i szlachecka atmosfera – na pewno będą pięknym wspomnieniem.
Doroczny bal zgromadził w salach Belvedere Events Banquets w Elk Grove Village około pięciuset gości. Jak zaznaczyła jedna z organizatorek, Małgorzata Jabłońska, bal rozwijał się wraz z upływem lat: – Pierwsze bale były znacznie skromniejsze. Z biegiem czasu kiedy przybywało członków i sympatyków, bale stawały się coraz liczniejsze. W chwili obecnej skupiamy sto dwadzieścia par i wielu sympatyków. To właśnie oni zapełnili w tym roku salę balową. Hasłem przewodnim tegorocznego balu jest biesiada szlachecka. W poprzednich dwóch latach były to – noc wenecka oraz lata dwudzieste, lata trzydzieste.
Uczestnicy nie zawiedli, wielu z nich pojawiła się w efektownych szlacheckich strojach, co nadało imprezie niepowtarzalnego kolorytu. Bal otworzył polonezem zespół Lechici, zapraszając następnie wszystkich na parkiet do tego dostojnego tańca. Po błogosławieństwie księdza moderatora Jacka Praskiego i po wykwintnym obiedzie, przystąpiono do zabawy. Parkiet nigdy nie był pusty. Duża to zasługa świetnych aranżacji w wykonaniu zespołu The Kings.
Jednak zabawa to nie wszystko. Na gości czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Podczas cichej aukcji można było nabyć oryginalną ikonę z Ziemi Świętej, na uczestników loterii czekała sakwa wypełniona tysiącem dolarów. Wiele emocji wywołała też zabawa w białe i czarne. Każdy nabywca chusteczki lub wąsów w tych kolorach wziął udział w grze, w której największą wygraną był certyfikat na romantyczną kolację w centrum Chicago.
Bawiono się doskonale, w szampańskich i szlacheckich nastrojach. Tytuł przewodni balu postawił wysoko poprzeczkę, bo jak mawiał pan Zagłoba „Szlachectwo zobowiązuje do trzech rzeczy: suto zastawionego stołu, hulanki i dobrego humoru”. Wszystkie te warunki zostały spełnione z odpowiednim umiarem i w dobrym tonie.
Tekst i zdjęcia: Artur Partyka
Domowy Kościół powstał w 1973 r. Jest to ruch świecki dla małżeństw, założony przez ks. Franciszka Blachnickiego.Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watyńkańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół (DK).
DK jest małżeńskim ruchem świeckim w Kościele, łączącym w sobie charyzmaty ruchu Światło-Życie oraz międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre Dame (END) – Wspólnoty Matki Najświętszej. DK ułatwia małżonkom otwarcie się na siebie i innych, pomaga we wzajemnym zrozumieniu. Pozwala na uzmysłowienie sobie, czym naprawdę jest miłość małżeńska, jak można i trzeba ją przeżywać, jak pokonywać codzienne trudności i pokusy, by żyjąc w małżeństwie osiągnąć świętość.
W Chicago od ponad dwudziestu lat skupia małżeństwa przy polskich parafiach. Raz do roku DK organizuje bal, który ma na celu zbiórkę funduszy na dalsze działanie. Jego członkowie wyjeżdżają na rekolekcje do Camp Vista w Wisconsin, organizują zabawy dla najmłodszych i dla starszej młodzieży. Spotykają się w małych kręgach raz w miesiącu, by rozważać Pismo Święte i się modlić. Moderatorem DK Chicago jest ksiądz Jacek Praski.