Do Szkoły Polskiej im. Mikołaja Kopernika uczęszcza ponad 340 uczniów. Kadrę pedagogiczną stanowi grupa 26 dobrze przygotowanych nauczycieli, którzy wciąż doskonalą i poszerzają swój warsztat. Zarówno dla uczniów, pedagogów, jak i rodziców 40 urodziny placówki były okazją do wspólnego świętowania.
Zasługi Kopernika, twórcy teorii heliocentrycznej dla astronomii oraz wielu innych dziedzin nauki przypomnieli uczniowie, absolwenci i rodzice wystawiając spektakl “Kopernik – powiew przeszłości, smak teraźniejszości, spojrzenie w przyszłość”. Napisane i wyreżyserowane przez Helenę Sołtys przedstawienie, mające zachęcić uczniów do podejmowania życiowych wyzwań inspirowanych naukami i osiągnięciami wielkiego rodaka, było punktem kulminacyjnym obchodów 40 rocznicy założenia szkoły. Uroczysty bankiet z udziałem ponad 400 osób odbył się 23 stycznia w sali bankietowej Manzo’s w podchicagowskim Des Plaines.
Historię szkoły przypomniała dyrektor Bernarda Redlińska i współzałożyciel placówki Józef Tatkowski. W grudniu 1975 roku kilka polskich rodzin zamieszkałych w Niles, Morton Grove i Park Ridge postanowiło utworzyć szkołę bliżej ich miejsca zamieszkania. Dwa miesiące później powołano komitet rodzicielski na czele z Teresą Sokołowską. 11 września 1976 roku zabrzmiał pierwszy dzwonek w szkole, która przyjęła za patrona Ignacego Jana Paderewskiego. W ławach szkolnych zasiadło 73 uczniów. Pierwszym kierownikiem została Halina Kubasik. Po perypetiach związanych ze zmianami lokalizacji w 1988 roku placówka uzyskała zgodę na korzystanie z budynku szkoły parafialnej św. Johna Brebeufa w Niles. Jednocześnie podjęto decyzję o zmianie nazwy i obraniu nowego patrona – Mikołaja Kopernika. Obecnie w szkole uczy się 342 uczniów, którymi opiekuję się 26 nauczycieli.
Staramy się kontynuować tradycje szkoły, ale także wprowadzamy to, co jest nowoczesne i to co jest potrzebne obecnym uczniom. Szkoła może się poszczycić kilkoma osiągnięciami: wydaniem podręczników do zerówki i klasy piątej, byliśmy organizatorami trzech studniówek. Pomysł pierwszej z nich wyszedł właśnie od Marii Gwiżdż z naszej szkoły. Współorganizowaliśmy studia podyplomowe dla nauczycieli w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego, przygotowaliśmy warsztaty polonistyczne dla nauczycieli. W roku ubiegłym przeprowadziliśmy międzyszkolny konkurs o naszym patronie. Młodzież odnosi sukcesy w konkursach plastycznych i historycznych. W roku ubiegłym nasze uczennice Jessica Krański i Agata Sołtys zdobyły drugą i czwartą nagrodę w konkursie Być Polakiem organizowanym w Polsce przez fundację Świat na Tak.
Uroczysty bankiet był także okazją do przekazania słów wdzięczności i podziękowań.
– Brakuje mi słów na to, żeby podziękować moim koleżankom i kolegom nauczycielom. To są wspaniali pedagodzy i wychowawcy. Dobrze przygotowani, otwarci na potrzeby młodzieży, pełni serca w tym co robią. Dziękuję zarządowi i rodzicom, bo to oni czuwają nad tym, żeby szkoła funkcjonowała jak najlepiej – powiedziała dyrektor Bernarda Redlińska.
Z historią i dokonaniami szkoły można było się zapoznać oglądając okolicznościową wystawę. Wydany został także bogato ilustrowany pamiętnik.
Okrągły jubileusz to okazja do podziękowań nie tylko dla obecnego grona pedagogicznego, ale również dla poprzednich pokoleń nauczycieli, którzy swoją ciężką pracą wychowywali kolejne pokolenia absolwentów – powiedział, składając życzenia i gratulacje, wicekonsul Konrad Zieliński.
Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ewa Koch wręczyła pedagogom dyplomy uznania. Dyrektor Bernarda Redlińska w asyście prezesa szkoły Witolda Moskala uhonorowała grupę zasłużonych działaczy, sponsorów, rodziców i nauczycieli okolicznościowymi medalami i dyplomami. Uroczystość prowadziły Lilianna Totten i red. Agnieszka Topolska.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP
Reklama