niedziela, 6 października 2024 22:24

TCS - Prevc w Bischofshofen przypieczętował sukces, Polacy daleko

Peter Prevc triumfował w 64. edycji narciarskiego Turnieju Czterech Skoczni. Słoweniec sukces przypieczętował wygrywając ostatni konkurs w Bischofshofen. W sumie zwyciężył w trzech odsłonach imprezy, w której najlepszy z Polaków Kamil Stoch zajął 23. lokatę.

Drugie miejsce w Bischofshofen wywalczył Niemiec Severin Freund, a trzecie Michael Hayboeck. Taka sama była też kolejność na podium TCS. Austriak wskoczył na nie w ostatnim konkursie, wyprzedzając Norwega Kennetha Gangnesa, który w środę był piąty.

Prevc, który w Bischofshofen oddał najdłuższe skoki w obu seriach - 139 i 142,5 m - potwierdził, że w tym sezonie jest zdecydowanym numerem jeden na narciarskich skoczniach. 23-letni zawodnik z Kranja wygrał sześć z 11 konkursów, w tym trzy w tradycyjnym turnieju. Został drugim Słoweńcem, który triumfował w tych zawodach. Powtórzył wyczyn Primoża Peterki sprzed 19 lat i przerwał serię siedmiu zwycięstw Austriaków.

Drugiego zawodnika w klasyfikacji TCS zdystansował o 26,5 pkt. Freund, autor najlepszego niemieckiego wyniku w tej imprezie od 14 lat, jest drugi także w klasyfikacji Pucharu Świata. Od Prevca dzieli go już 205 pkt, a poprzedni sezon obaj zakończyli z identycznym dorobkiem.

Polacy byli tłem dla rywali. Najlepiej spisujący się dotychczas z nich - Kamil Stoch - przegrał rywalizację w parze z Czechem Janem Maturą i po raz pierwszy w bieżącej edycji TCS nie awansował do finału. Zajął 33. miejsce, a w całej imprezie - w której zresztą nigdy nie wiodło mu się najlepiej - uplasował się na 23. pozycji.

Środowe niepowodzenie nie wpłynęło na plany podwójnego mistrza olimpijskiego z Soczi. Formy na zbliżające się mistrzostwa świata w lotach i konkursy w Zakopanem będzie szukał w kraju. Zabraknie go w zaplanowanych na weekend zawodach PŚ w niemieckim Willingen.

W ostatnim konkursie 64. TCS najwyżej z biało-czerwonych - na 24. miejscu - został sklasyfikowany Stefan Hula. Maciej Kot był 28., a Andrzej Stękała, który po raz drugi zdobył punkty PŚ, zamknął finałową "30". Dawid Kubacki podzielił los Stocha i jako 46. odpadł po 1. serii.

Te wyniki potwierdziły, że występ Polaków w prestiżowych zawodach był najgorszy od 16 lat. Po raz ostatni żaden z nich w czołowej "15" poszczególnych konkursów TCS nie znalazł się w sezonie 1999/2000. Wówczas najlepszym osiągnięciem polskiego zawodnika w TCS było 17. miejsce Adama Małysza w Ga-Pa. Teraz Stoch był 16. w Innsbrucku.