Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 09:03
Reklama KD Market

BBB przypomina: zwrot lub wymiana zakupów to przywilej, a nie prawo konsumenta


Co zrobić, gdy świąteczny prezent nie pasuje? Albo go po prostu nie chcemy? Jeśli otrzymasz niechciany upominek, wiele sklepów dla utrzymania dobrych relacji z klientami zgodzi się go przyjąć z powrotem lub oddać pieniądze. Pamiętajmy jednak, że to przywilej przyznany nam przez sklep. To nie jest prawo konsumenta.


Nieważne, czy dokonaliśmy zakupu w tradycyjnym sklepie czy w sieci, warto zapoznać się z zasadami zwrotu lub wymiany zakupionych rzeczy, co pozwoli uniknąć niespodzianek.


Pierwszym krokiem przy zwrocie lub wymianie towaru na inny jest ustalenie, gdzie dana rzecz została kupiona. Jeśli mamy w ręku paragon, to sytuacja jest znacznie ułatwiona. Przy jego braku na nas spoczywa odpowiedzialność udowodnienia, że towar został zakupiony w danym sklepie. Otwartą kwestią pozostaje pytanie, czy bez dowodu zakupu sklep przyjmie towar lub dokona jego wymiany.


Każda placówka handlowa, a czasem nawet każdy jej wydział, może stosować różniące się od siebie zasady regulujące zwroty czy wymiany zakupu. Zasady te zależą od rodzaju produktu i sposobu jego użytkowania. Regulamin określający zasady zwrotu lub wymiany upominku dostępne są przy sklepowych kasach, czasem umieszczane na odwrocie paragonów lub w sieci na portalu danego sklepu.


Jeśli nie jesteś pewien, gdzie prezent, który chcesz oddać, został zakupiony lub nie posiadasz paragonu, zapytaj o to ofiarodawcę. Jeśli posiada dowód zakupu, to nawet może wymienić upominek za ciebie.


Jeśli z powodów osobistych taka opcja nie jest możliwa, to masz dylemat. Możesz spróbować oddać upominek do sklepu, w którym – twoim zdaniem – został zakupiony. Nie ma jednak gwarancji, że placówka przyjmie go z powrotem, czy dokona zamiany na inny towar.


Jeśli kwestionujesz zasady zwrotu towarów, spójrz na to z perspektywy sklepu. Skąd handlowiec ma wiedzieć, że dana rzecz została kupiona w jego sklepie? Jakie masz dowody, by go przekonać, że nie chcesz oszukać sklepu?


Pamiętajmy, że nie wszystkie placówki handlowe mają liberalne reguły gry. Wiele sklepów ściśle reguluje, co może być zwracane i w jakim terminie. Niektóre placówki mogą pobierać opłatę za przyjęcie produktu i ponowne umieszczenie go na półce nawet wtedy, gdy posiadasz dowód sprzedaży.


Sklepy stosujący liberalne reguły zwrotu i wymiany produktów cenią sobie wartość dobrych relacji z klientem. Aby jednak takie reguły wciąż obowiązywały, konsument nie powinien tego przywileju nadużywać. Przykładem takiego nadużycia jest zakup sześciu lub siedmiu egzemplarzy danego produktu „do przymierzenia”, wiedząc, że chcemy zatrzymać tylko jeden. Taki sposób poszukiwania odpowiedniego produktu należy uznać za naruszenie przywileju, jaki sklepy oferują swym klientom.


Nadużycia wobec reguł o zwrocie i wymianie towarów mogą skłaniać handlowców do zaostrzenia regulaminu i zadania sobie pytania, czy mogą sobie na to pozwolić. W twoim interesie leży robienie zakupów w sklepach, które znasz i zaznajomienie się z zasadami zwrotu lub wymiany produktów, zwłaszcza kupowanych jako prezent.


Steve J. Bernas, szef BBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama