W polonijnym środowisku Wietrznego Miasta tradycja andrzejkowych zabaw jest silna, chociaż obecnie bardziej łączona jest z działalnością charytatywną, niż laniem wosku i wróżbami, mającymi dać odpowiedź dziewczętom, kiedy i za kogo wyjdą za mąż.
Przykładem połączenia tych dwóch tendencji jest działalność Fundacji Parafii Strzelce Wielkie, która od 10 lat organizuje zabawę andrzejkową, z której dochód jest przeznaczany dla rodzimej parafii.
– Może w naszych zabawach trudno doszukać się elementów ludowej tradycji związanej z tym popularnym imieniem, ale jednak przez nasz konkurs na królową kwiatów staramy się stworzyć panom okazję do zamanifestowania swoich uczuć wobec pań. W ten sposób łączymy charytatywny cel z romantycznym aspektem zabawy – mówi przewodniczący fundacji Stanisław Chwała podczas zabawy, która 28 listopada z udziałem ponad 200 osób odbyła się w salach bankietowych Jolly Inn. Największą ilością otrzymanych kwiatów mogła się pochwalić Dorota Zagórska, która wyszła na parkiet z wiązanką złożoną ze 120 czerwonych róż. Zabawę zakończyła loteria fantowa, w której kupując los za jednego dolara można było stać się właścicielem telewizora i kilku innych urządzeń.
Fundacja, która na przestrzeni 10 lat zebrała i przekazała do rodzimej parafii pomoc w kwocie blisko pół miliona dolarów z przeznaczeniem na wyposażenie wybudowanego w 2005 roku Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej obecnie przygotowuje się do kolejnego przedsięwzięcia inwestycyjnego, jakim będzie budowa dróżek maryjnych, miejsca gdzie wierni będą mogli przebywać, odpoczywać i modlić się w otoczeniu natury. W miarę szybkie zgromadzenie funduszy na ten cel ma duże znaczenie, gdyż projekt ma szansę uzyskanie unijnego dofinansowania.
– W tym roku udało nam się pokryć koszty zakupu połowy przylegającej do Sanktuarium działki, na której inwestycja będzie realizowana. Drugą połowę czterohektarowej parceli ofiarowała, będąca właścicielką gruntu, nasza członkini Genowefa Oleksy. Mam nadzieję, że tak jak poprzednie nasze przedsięwzięcia, które do tej pory zrealizowaliśmy, ten projekt również okaże się sukcesem. Pragnę wszystkim osobom, które nas wspierają bardzo serdecznie podziękować – powiedział przewodniczący fundacji zapraszając na kolejne wydarzenie, jakim dla organizacji będzie styczniowy jubileusz dziesięciolecia istnienia. Z tej okazji w drugą sobotę stycznia w Jolly Inn odbędzie się bankiet, a w niedzielę 10 stycznia uroczystą mszę świętą dziękczynną w intencji zmarłych i żyjących członków organizacji oraz darczyńców w kościele pod wezwaniem św. Franciszka Borgiasza odprawi kapelan fundacji ks. proboszcz Ryszard Miłek.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP
Reklama