Narciarzom wsi Szaflary nie trzeba przedstawiać. W latach 1969–1990 działała tutaj największa w Polsce wytwórnia nart Polsport Szaflary. Turystom, jadącym z Krakowa do Zakopanego, także. Przez miejscowość przechodzi droga krajowa nr 47, będąca częścią Zakopianki. Mieszkańcom Chicago – tym bardziej, ponieważ na południu metropolii Koło nr 24 Szaflary im. Augustyna Suskiego od 45 lat łączy wszystkich, którym bliskie są te rejony Polski.
Na specjalny jubileusz koła zjechali do Chicago goście z Polski: sołtys Szaflar Władysław Migiel z żoną Elżbietą. Na uroczystym bankiecie, który odbył się w sobotę, 21 listopada w Domu Podhalan, bawiło się 400 biesiadników. Wśród nich przedstawiciele zarządu Związku Podhalan w Ameryce Północnej oraz ksiądz kapelan Sławomir Kurc.
Była okazja do przypomnienia historii koła i jej działaczy oraz zaprezentowania twórczość ludowych artystów i poetów Podhala. W ich gronie znalazła się poetka ludowa Anna Waluś, zaś odczytaniem wiersza autorstwa Józefa Bafii, napisanym na 40-lecie koła, oddano hołd temu nieżyjącemu twórcy.
Gorące brawa otrzymali tancerze: Monika Kois, Królowa Podhalan i Marcin Gąsienica-Sobczak, Zbójnik Roku oraz dzieci i młodzież z zespołu Młodzi Szaflarzanie. Na scenie oprócz tancerzy wystąpili piłkarze szaflarscy, zwycięscy Ligi Podhalańskiej. Z okazji jubileuszu piłkarze przekazali puchar zdobyty podczas rozgrywek prezesce koła Janinie Dudzie. Bankiet zakończyła wspólna zabawa.
Integralną częścią uroczystości jubileuszowych była niedzielna msza św. w intencji Koła Szaflary w kościele Świętego Daniela Proroka w Chicago. Koncelebransami byli: ojciec Józef Zuziak i ksiądz Stanisław Drewniak, a głównym celebransem: kapelan koła, ksiądz Sławomir Kurc. W nabożeństwie wzięło udział 40 sztandarów kół ze Związku Podhalan w Ameryce Północnej i odczytano listy gratulacyjne z życzeniami od księdza biskupa Andrzeja Wypycha i proboszcza Szaflar księdza Andrzeja Kamińskiego.
Koło numer 24 Szaflary, działające przy Związku Podhalan Północnych w Ameryce, zostało założone 15 listopada 1970 roku. Powstało z inicjatywy księdza Stanisława Chudoby, pierwszego kapelana i byłych parafian z Szaflar, którzy w latach 1960 – 1970 wyemigrowali z Podhala do Stanów Zjednoczonych.
Od początku istnienia , aby zebrać potrzebne środki finansowe na działalność statutową, koło organizowało liczne zabawy, przedstawienia i wieczornice. Natomiast, aby kontynuować podhalańskie tradycje i zwyczaje na obczyźnie, utworzono zespół góralski Podhale.
W 1972 roku kołu nadano imię Augustyna Suskiego – poety góralskiego, urodzonego w Szaflarach, który zginął w czasie II wojny światowej w Oświęcimiu.
Koło Szaflary przez lata aktywnie wspiera finansowo rodzinną miejscowość i jej instytucje, jak również bierze udział w akcjach charytatywnych na rzecz potrzebujących. Bez wątpienia największym przedsięwzięciem, którego podjęło się koło, był zakup parceli pod budowę ośrodka zdrowia w Szaflarach. Inne istotne zobowiązania dotyczyły pomocy kościołowi parafialnemu, szkole, straży pożarnej, a także miejscowościom: Bańska Niżna i Bór.
Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka