Jednym z punktów wizyty goszczącej w Chicago delegacji Instytutu Pamięci Narodowej była prezentacja książki profesora Jerzego Eislera „Siedmiu wspaniałych”, czyli czerwonych życiorysów.
W dniach od 9 do 15 listopada w naszym mieście trwał, przygotowany przez Związek Nauczycieli Polskich, edukacyjny tydzień Instytutu Pamięci Narodowej. Miał on na celu bliższe zaprezentowanie polonijnym uczniom i nauczycielom, ale i szerokiej publiczności–najnowszej historii Polski, a przybyła do Chicago delegacja Instytutu Pamięci Narodowej zadbała o bogaty program i różnorodność prezentowanych zagadnień.
W niedzielne popołudnie 15 listopada w jednej z sal konferencyjnych Związku Narodowego Polskiego odbyło się spotkanie autorskie z prof. Jerzym Eislerem, dyrektorem oddziału IPN w Warszawie, autorem książki “Siedmiu wspaniałych”. Profesor w ponadgodzinnym wykładzie przypomniał powody, historię i idee powstania książki, barwnie i personalnie odnosząc się do jej bohaterów – sekretarzy KC PZPR. Autor śledzi koleje ich losów, sięga do korzeni rodzinnych, prowadzi przez etapy angażowania się w działalność komunistyczną.
W krótkiej prezentacji prof. Eisler omówił okres istnienia PZPR, którą kierowali kolejno: Bolesław Bierut, Edward Ochab, Władysław Gomułka, Edward Gierek, Stanisław Kania, Wojciech Jaruzelski i Mieczysław Rakowski. Choć każdy z nich był szefem partii, wielu zachowywało się jak przywódcy państwa. Autor tłumaczył także powody, które zainspirowały go do nadania książce tak wieloznacznego tytułu.
Podczas spotkania padło wiele ważnych pytań. Czy pierwsi sekretarze KC PZPR mieli swoje zadania w tworzeniu ówczesnej sytuacji politycznej, czy byli zachęcani do takiego postępowania, a może tylko inspirowani? Czy Kreml rzeczywiście pełnił nadrzędną rolę w podejmowaniu decyzji gospodarczych Polski? To tylko niektóre z intrygujących słuchaczy pytań, na które autor udzielał wyczerpujących i rzeczowych odpowiedzi.
Pojawiły się pytania bazujące na teoriach spiskowych m.in. tej dotyczącej miejsca przechowywania polskiego złota, za które Polska rzekomo płaci. Słuchaczy interesowały także wydarzenia roku 1946 związane z pogromem kieleckim i prawdopodobnymi powodami bestialskiego mordu na Żydach. Pytano również o legendarny już złoty pociąg.
Sympatycznym momentem spotkania było podpisywanie książek przez autora, a także prywatne rozmowy z wybitnym historykiem.
Tekst i zdjęcia: Dariusz Lachowski
Historia najnowsza i toruńskie pierniki
Podróż do przeszłości odbyli w sobotę, 14 listopada uczniowie szkoły im. Mikołaja Kopernika oraz zaproszeni w jej gościnne progi licealiści i nauczyciele ze szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Do wehikułu czasu młodzież zaprosił dyrektor warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej profesor Jerzy Eisler, który opowiedział uczniom o utracie suwerenności przez Polskę po zakończeniu działań wojennych i okupacji sowieckiej po 1945 roku.
Historyk przybliżył uczniom sylwetki żołnierzy wyklętych, a Helena Sołtys, nauczycielka szkoły im. Kopernika przedstawiła prezentację multimedialną prezentującą sylwetkę Danuty Siedzikówny ps. Inka, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz brygady majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.
Gospodarze, dyrektor Bernarda Redlińska i uczennica klasy ósmej Julia Varvara, podziękowali gościowi za lekcję polskiej historii, jak na szkołę im. Kopernika przystało, paczką toruńskich pierników i gromkimi brawami.
Tekst i zdjęcia: Helena Sołtys
Szkoła im. M. Kopernika