Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 16:46
Reklama KD Market

Niepodległość to dar największy. Uroczystość w szkole im. M. Kopernika

Niepodległość to dar największy. Uroczystość w szkole im. M. Kopernika
IMG_4732
11 listopada 1918 r. to dla Polaków jedna z najważniejszych dat w historii. Po 123 latach zaborów Polska znowu pojawiła się na mapie Europy. 11 listopada 2015 r. w parafii pod wezwaniem św. Jana Brebeufa w Niles polscy i amerykańscy wierni spotkali się, aby wspólnie uczcić dwa święta: Dzień Niepodległości oraz Dzień Weterana.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej, sprawowanej w dwóch językach, na której obecność polskich i amerykańskich symboli przypominała zgromadzonym, jak bezcennymi wartościami są niepodległość, wolność i demokracja. Inicjatorem i pomysłodawcą uroczystego spotkania był ks. Piotr Samborski, oddany duszpasterz, któremu bliskie są sprawy Polski.

Po uroczystej mszy św. wszyscy uczestnicy uroczystości zgromadzili się w Centrum Parafialnym, gdzie w podniosłej atmosferze i biało-czerwonych barwach uczniowie polskiej szkoły im. Mikołaja Kopernika zaprezentowali wzruszający program artystyczny.
Mali aktorzy pod kierownictwem Elżbiety Berkowicz odkrywali kolejne karty polskiej historii, zarówno te piękne, jak i tragiczne. Kulminacyjnym punktem przedstawienia było symboliczne ukazanie zniewolonej i skutej łańcuchami Ojczyzny. Zawinięta w czarny kir, smutna, ale dumna Polska, w którą wcieliła się uczennica gimnazjum Agata Sołtys, przy dźwiękach chopinowskiego poloneza, wyzwoliła się z kajdanów.
– Niech żyje Polska! – wyrwało się z ust niejednego widza.

Piękny występ został nagrodzony owacjami na stojąco, ale to nie był jeszcze koniec wzruszeń tego wyjątkowego wieczoru. Wspaniałym zakończeniem uroczystości był występ zespołu Wici, który zaprezentował nasze narodowe tańce, poloneza i mazura oraz poprowadził wszystkich w tanecznym korowodzie.

– Wspólne świętowanie jednoczy nas i pozwala doceniać wartość tradycji obydwu narodów, uczy szacunku do tych, którzy oddali swe życie za polską i amerykańską wolność i niepodległość, a w młodych polonijnych pokoleniach umacnia tożsamość narodową i miłość do obu ojczyzn – powiedziała Bernarda Redlińska, dyrektor polskiej szkoły im. Kopernika.

Elżbieta Berkowicz

Szkoła im. M. Kopernika

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama