Z inicjatywy Rady Nauczycieli Polonijnych (Council of Educators in Polonia) w chicagowskim Northeastern Illinois University odbyła się kolejna edycja obchodów święta polskiej kultury. Uniwersytet już od 18 lat sprawuje patronat nad obchodami Miesiąca Dziedzictwa Polskiego. Nie bez powodu – w NEIU studiuje duża liczba polonijnej oraz polskiej młodzieży, a uczelnia prowadzi ożywioną wymianę naukową z Polską.
6 listopada aulę NEIU wypełnił tłum gości. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele chyba wszystkich pokoleń społeczności polonijnej, łącznie z młodzieżą akademicką, licealną i dziećmi, a także reprezentanci różnych środowisk i organizacji, lokalnych władz, Konsulatu Generalnego RP w Chicago, Kościoła oraz sympatyków polskiej grupy etnicznej.
W imieniu zarządu uniwersytetu zebranych powitali: zastępcy rektora Daniel Lopez i Mark McKernin. Ten ostatni pogratulował Radzie Nauczycieli Polonijnych (RNP) 85-letniej działalności i wyraził zadowolenie z długoletniej, owocnej współpracy NEIU z uczelniami w Polsce. Znaczenie edukacji i polskich tradycji historycznych w wychowaniu młodego pokolenia oraz w umacnianiu dziedzictwa kulturowego społeczności polonijnej podkreślali w swoich przemówieniach wicekonsul RP Adam Bożko oraz Józef Drobot, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego i Muzeum Polskiego w Ameryce. Odczytano też gratulacje i pozdrowienia od Franka Spuli, prezesa Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej.
Kulminacyjnym momentem uroczystości było wręczenie dorocznych stypendiów RNP zwycięzcom konkursu literackiego oraz przyznanie wyróżnień wybitnym pedagogom i osobistościom za ich dokonania na rzecz polsko-amerykańskiej społeczności.
W tym roku studenci pisali prace na temat: „Jak myślisz, dlaczego Pułaski stał się bohaterem dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego?”. Stypendium im. Anny Grzeskiewicz, ufundowane przez państwo Shea, otrzymała Veronica Skital, studentka biologii, a stypendium im. Danuty Schneider wygrała Sara Rewienska, studentka studiów podyplomowych w dziedzinie biznesu i zarządzania.
Specjalne wyróżnienie RNP otrzymała długoletnia wykładowczyni iberystyki na NEIU dr Angelina Pedroso, przyjaciółka polonijnej społeczności, mentorka studentów, działaczka społeczna i członkini Stanowej Rady ds. Stosunków Międzyludzkich. Przyjmując pamiątkową statuetkę, laureatka powiedziała ze wzruszeniem, że pomoc, jakiej udzieliła polskiej społeczności, i pomoc, jaką od niej otrzymała, pomogła jej utrzymać wiarę w dobro natury ludzkiej.
Wyróżnienie za działalność społeczną przypadła w udziale dr. Bronisławowi Orawcowi, który jest nie tylko cenionym lekarzem kardiologiem, ale od lat angażuje się w różne przedsięwzięcia pomocowe, środowiskowe, a nawet sportowe. Dziękując za wyróżnienie Radzie Nauczycieli Polonijnych, dr Orawiec pogratulował organizacji 85. rocznicy działalności. − Pragnę przekazać Państwu słowa uznania i gratulacje za chwalebną działalność na rzecz promowania pięknej polskiej kultury zarówno wśród młodzieży o polskich korzeniach, jak i społeczności amerykańskiej. Życzę dalszych sukcesów w edukacji młodzieży i promowaniu polskiej kultury.
Wyróżnieniem dla zasłużonej dla Polonii absolwentki NEIU uhonorowano Grażynę Zmysłowski, magistra edukacji specjalnej ze specjalizacją w niedorozwoju umysłowym. Choć jest wybitnym, długoletnim pedagogiem w swojej dziedzinie, to Polonia zna ją przede wszystkim jako organizatorkę jednego z największych na kontynencie amerykańskim konkursów matematycznych – Kangur USA. Jest też animatorką Klubu Polskiego w liceum im. Tafta w Chicago.
Tytuł Pedagoga Roku uzyskała Christin Kajkowski-Merrick. Magister romanistyki, nauczycielka francuskiego i hiszpańskiego w liceum. Wieloletnia działaczka Związku Harcerstwa Polskiego w Chicago. Mentorka nie tylko młodzieży, ale też nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie.
Doroczna obchody Miesiąca Dziedzictwa Polskiego odbyły się dzięki współpracy RNP z NEIU Office of Alumni Relations oraz NEIU Foundation. Uroczystość prowadziły: prof. Lidia Filus, szefowa katedry matematyki w NEIU i prezes RNP, a także Michalina Maliszewska, koordynatorka na Wydziale Studiów Magisterskich i była laureatka stypendiów NEIU oraz Paulina Cekiera, przewodnicząca Polskiego Klubu NEIU. W części artystycznej z krótkim koncertem wystąpili w duecie klarneciści, studenci NEIU, Konrad Pawełek i Gloria Orozco Dorado.
Prof. Filus, działaczka polonijna, powiedziała naszej gazecie, że doroczna uroczystość w NEIU jest potrzebnym i ważnym wydarzeniem w wielokulturowej społeczności, zarówno uniwersyteckiej jak i chicagowskiej. − Czuję się dumna ze swego polskiego pochodzenia, z bogactwa naszej kultury i tradycji − podkreśliła.
Przypomnijmy, że NEIU jest uczelnią stanową i współpracuje z Uniwersytetem Warszawskim, a głównie z Instytutem Stosunków Międzynarodowych, a także z Główną Szkołą Handlową (dawny SGPiS), Politechniką Częstochowską i Uniwersytetem Jagiellońskim.
Rada Nauczycieli Polonijnych działa od 1930 r. i jest najstarszą edukacyjną organizacją charytatywną w Illinois.
Alicja Otap
[email protected]
Reklama