Wydarzenie, jakim jest dwudniowy Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Na góralską nutę” doczekał się trzydziestej trzeciej edycji. Sobotnio-niedzielne występy w Domu Podhalan w Chicago zgromadziły artystów z różnych grup etnicznych nie tylko z Wietrznego Miasta, ale także z Kanady.
Gdy festiwal ruszył w roku 1983 wzięło w nim udział zaledwie trzy zespoły. Nazwa także była inna: „Na swojską nutę”. Przez lata starań i ciężkiej pracy organizatorów i miłośników Podhala, święto góralskiego folkloru rozrosło się do dwudniowego festiwalu z ponad tysiącem uczestników.
Oficjalnego otwarcia muzycznego święta dokonał prezesa Związku Podhalan w Ameryce Północnej Józefa Cikowskiego i wiceprezes ds. kultury Zdzisław Dorula. Sobotnią odsłonę festiwalu rozpoczął zespół Odrowąż Podhalański. Po nich na scenie w kilkudziesięciominutowych pokazach wystąpiło jedenaście zespołów. Na takiej imprezie nie mogło zabraknąć królowej ZPPA Moniki Kois i Zbójnika Roku Marcina Gąsienicy-Sobczaka. Pierwszy dzień festiwalu zakończyła wspólna zabawa.
Niedzielne popisy taneczne, muzyczne i wokalne rozpoczął dziecięcy zespół Mała Wanta. Kolejno na scenie pojawiały się grupy: Mali Hyrni, Zawartnik i Giewont, Mali Kościeliscanie, Harnasie, zespół przy Związku Podhalan w Kanadzie, Dzianisanie dziecięcy, Dzianisanie młodzieżowy. Zespół Siumni zaprezentował piękne widowisko regionalne pt. „Wesele góralskie” w całości zaśpiewane gwarą. Ostatnie trzy zespoły, jakie pojawiły się na scenie to: Młodo Wanta, Kościeliscanie dorośli i na zakończenie meksykańska grupa: Mexican Folkrolic Dance Company of Chicago.
Podczas festiwalu, przy aplauzie po brzegi wypełnionej sali, rozdano także nagrody dla par tanecznych. Konkurs odbył się wcześniej, osiemnastego października. Piękne statuetki góralskiego Oscara wręczano dopiero teraz, by publiczność mogła poznać mistrzów tańców ludowych. Pierwsze miejsce przypadło ex aequo parze Wojciech Sojka, Bożena Sojka i Jan Janik, Karolina Walkosz-Strzelec, drugie miejsce zajęła para Michał Szymusiak, Magda Walkosz, trzecie: Tomasz Skowron, Magdalena Landowska.
Dwudniowe występy wzbogacono prezentacją góralskiej kultury. W kuluarach imprezy można było obejrzeć i zakupić wyroby rękodzieła artystycznego, stroje góralskie, skosztować tradycyjnych przysmaków, czy skorzystać z doskonale zaopatrzonego baru, także w trunki domowego wyrobu.
Profesjonalny przebieg festiwalu w dużej mierze był możliwy dzięki osobom prowadzącym imprezę. W sobotę byli to: Joanna Staszel, była królowa ZPPA i Wojciech Dorula, a w niedzielę Karolina Walkosz-Strzelec i Zdzisław Miernicki. Słowa uznania należą sie także obsłudze festiwalowego sekretariatu: Annie Zalińskiej oraz Józefowi i Annie Zoń.
Tekst i zdjęcia: Artur Partyka
Reklama