Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 18:29
Reklama KD Market
Reklama

Niepodległość znaczy wolność – słowa najpiękniejsze

Niepodległość znaczy wolność – słowa najpiękniejsze
DSC_0140

Dzień 11 listopada 1918 roku – jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Po 123 latach życia pod zaborami, jeden z najdumniejszych narodów świata, nie ulegając procesowi rusyfikacji i germanizacji, staje się niepodległym państwem.  Tego dnia rodacy w kraj i ci, rozsiani po całym świecie, w sposób wyjątkowy jednoczą się.

Upamiętniają to historyczne wydarzenie, oddając hołd wszystkim, którzy walcząc o wolność ojczyzny „nie dali pogrześć mowy”. Kluczową rolę w szerzeniu ducha polskości odgrywają organizacje polonijne i szkoły polskie, dlatego w większości z nich odbywają się z tej okazji akademie, koncerty i apele okolicznościowe. Jedna z takich uroczystości odbyła się w ostatnią sobotę października w Polskiej Szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling. „Niepodległość znaczy wolność – słowa najpiękniejsze” to hasło przewodnie montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez Dorotę Jakubowską wraz z uczniami klas V-VIII.

Odświętnie ubrani młodzi artyści z przypiętymi biało-czerwonymi kotylionami wprowadzili nas w niezwykły klimat tamtych czasów. Część słowna przeplatana była najbardziej znanymi pieśniami patriotycznymi w wykonaniu Szkolnego Zespołu Pieśni i Tańca „Gaik” pod kierownictwem Anny Strojny i z akompaniatorem Anny Lorenc. Aby przesłanie tej uroczystości było zrozumiałe – także dla najmłodszych odbiorców – zostały zastosowane wszelkie możliwe środki i formy przekazu od słowno-muzycznego poprzez taniec, pantomimę do scenek dramowych.

Przedstawienie rozpoczęło się symbolicznie, na scenę weszła alegoria Polski – radosna, tańcząca dziewczyna – w rolę tę z powodzeniem wcieliła się uczennica klasy VI Emma Vickerman – ubrana w szlachecki strój i koronę na głowie. Za chwilę ukazują się trzy mroczne postaci symbolizujące zaborców, którzy krępują jej ręce, zrzucają koronę i przykrywają kirem. W tle słychać dochodzące odgłosy muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu Joussefa El. Yakine’a – ucznia klasy V. Na widowni zapanowała cisza, ale serca zaczęły nam bić szybciej, kiedy usłyszeliśmy fragmenty największych dzieł poetów Wielkiej Emigracji – Mickiewicza i Słowackiego.

Gaikowe maluchy ubrane w stroje z tamtej epoki z ogromnym wdziękiem wykonywały pieśni patriotyczne. Wzruszaliśmy się przy Rocie i Pieśni Legionów. Duże wrażenie zrobiła na widzach scenka w wykonaniu uczniów klasy V – „W obronie mowy polskiej”, pokazująca bohaterskie dzieci z Wrześni. Na uznanie zasługuje rola pruskiego nauczyciela, w którego brawurowo wcielił się Jason Lukaszczuk.

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć mądrych słów naszego wielkiego życiowego przewodnika – św. Jana Pawła II : „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali. Przyszłość Polski zależy od was i musi od was zależeć. To jest nasza Ojczyzna. To jest nasze być i nasze mieć”.

Na koniec już nawet nikt nie krył łez, gdy uczniowie klasy VIII – Julia Klis i Jakub Gieroń odczytali słowa piosenki „ Żeby Polska była Polską” oraz wiersza „To jest Polska”. Gdzieś w tle pojawił się muzyczny motyw z serialu „Polskie drogi” zagrany z wielką delikatnością przez Annę Lorenc. Uczniowie siedzieli jak zaczarowani, w kompletnej ciszy i zadumie, a nas nauczycieli i rodziców tylko w gardłach coś ściskało ...

To była wyjątkowa lekcja patriotyzmu i niezwykła lekcja historii. Uzupełnieniem uroczystości była możliwosć obejrzenia wystawy „Drogi do Niepodległej” przygotowana przez Małgorzatę Rudzińską. To kolejna wystawa szkolna z cyklu: „Dotknij historii”. Osobna część wystawy została poświęcona marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu – jednemu z najwybitniejszych twórców niepodległości, o którym prezydent Polski Ignacy Moscicki powiedział: „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek...” Ta piękna lekcja polskiej historii pozostanie na długo w pamięci i uświadomi naszym uczniom „skąd nasz ród”.

Słowa marszałka Piłsudskiego : „Kto nie szanuje i nie ceni własnej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku i teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości” przyświecają nam – pedagogom i motywują do przekazywania uczniom szacunku do przeszłości; między innymi poprzez takie apele jak ten, poświęcony odzyskaniu niepodległości.

Małgorzata Rudzińska,

nauczycielka Polskiej Szkoły im. Juliusza Słowackiego w Wheeling


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama