Działaczka polonijna, lekarka Joanna Rudnicka, została laureatką dorocznego wyróżnienia Chicagowskiego Oddziału Fundacji Kościuszkowskiej. Uroczystość odbyła się w dniu imienin patrona organizacji, Tadeusza Kościuszki, w ramach obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ameryce.
Dr Rudnicka została uhonorowana symbolicznym wieńcem laurowym i pamiątkowym dyplomem za długoletnią działalność na rzecz polonijnej społeczności. Wzruszona laureatka podziękowała za wyróżnienie oraz lata współpracy i przyjaźni. − Praca i doświadczenie uzmysłowiły mi, jak ważną rolę spełnia Fundacja Kościuszkowska w naszej społeczności − podkreśliła.
Joanna Rudnicka, z domu Tkaczyk, urodziła się w Katowicach. Od najmłodszych lat interesowała się biologią i badaniem ludzkich zachowań. Po ukończeniu studiów medycznych pracowała w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach Ligocie na wydziale neurologii. W latach 80. była członkiem NSZZ Solidarność. Podczas stanu wojennego pomagała społeczności górniczej, za co została aresztowana i internowana. Do USA przyjechała w roku 1988. Po dziewięciu latach spędzonych w stanie Nowy Jork przeprowadziła się do Chicago, gdzie od razu zaczęła działalność na rzecz polonijnej społeczności, m.in. w International Women Associates, a następnie w Polsko-Amerykańskim Programie Walki z Rakiem Piersi – Bursztynowej Koalicji. Przez dwie kadencje była prezesem Chicagowskiego Oddziału Fundacji Kościuszkowskiej (COFK).
Tegoroczna uroczystość odbyła się w sali głównej Muzeum Polskiego w Ameryce. Prowadziła ją aktualna prezes COFK, prof. Lidia Filus, szefowa katedry matematyki na Uniwersytecie Northeastern Illinois w Chicago. W części oficjalnej uroczystości przemawiali: konsul generalna RP w Chicago Paulina Kapuścińska, dyrektor Muzeum Polskiego Małgorzata Kot oraz prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Frank Spula. Dr Ewa Radwańska, reprezentująca centralę krajową Fundacji Kościuszkowskiej, zachęcała do wstąpienia do organizacji, istniejącej od 1925 roku. Archiwistki muzeum Halina Misterka i Teresa Sromek przedstawiły historię kolekcji kościuszkowskiej, jaka znajduje się w zbiorach muzealnych.
Uroczystość uświetnił koncert młodego, utalentowanego pianisty Daniela Szefera. W swoim występie przedstawił on utwory Fryderyka Chopina, Piotra Czajkowskiego i Franza Liszta. Krótki występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem obecnych na uroczystości gości.
Warto dodać, że z okazji imienin patrona COFK otrzymał listy gratulacyjne i podziękowania za dotychczasową działalność od licznych instytucji polonijnych.
Informacje dotyczące Fundacji Kościuszkowskiej i członkostwa w organizacji można znaleźć na jej witrynie internetowej: http://www.thekf.org/kf/
Tekst i zdjęcia: Artur Partyka
Reklama