Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 21:58
Reklama KD Market

Uczennice szkoły Kopernika laureatkami konkursu „Być Polakiem”

Uczennice szkoły Kopernika laureatkami konkursu „Być Polakiem”
/a> Jessica Krański (najwyższa z dziewcząt), obok niej Agata Sołtys, laureatki konkursu, uczennice szkoły polskiej im. M.Kopernika w Niles


W gronie laureatów szóstej edycji konkursu literackiego „Być Polakiem”, organizowanego przez polską Fundację „Świat na Tak”, znalazło się pięcioro młodych Polaków z USA, w tym dwie uczennice polskiej szkoły im. Mikołaja Kopernika w Niles - Jessica Krański i Agata Sołtys.

Do konkursu stanęło ponad 360 młodych Polaków mieszkających w różnych częściach świata. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest od sześciu lat Fundacja „Świat na Tak”, która, pod przewodnictwem Joanny Fabisiak, od wielu lat uczy młodych Polaków wolontariatu, pomaga młodzieży w trudnej sytuacji życiowej oraz wspiera ją edukacyjnie i rozwojowo. Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Europejska Unia Wspólnot Polonijnych. Konkurs „Być Polakiem” skierowany był do dzieci i młodych dorosłych w wieku od 8 do 25 lat, którzy mieszkają poza granicami Polski i posługują się językiem polskim.

Celem konkursu dla młodych Polaków poza granicami jest podtrzymanie więzi z krajem, kształtowanie tożsamości narodowej oraz postaw społecznych, a także poznanie historii Polski, w którą uwikłane są historie rodzin. Konkurs przeznaczony był dla pięciu grup wiekowych i tematycznych.

/a> Pani poseł i pomysłodawca konkursu, założyciel fundacji Joanna Fabisiak


Najmłodsi zmagali się z tematem „Bohaterowie polskich książek w podróży dookoła świata”, starsze dzieci musiały uzasadnić swój wybór dotyczący wyjątkowego dla nich Polaka pisząc pracę na temat: „Wnioskuję o przyznanie Orderu Uśmiechu Polakowi - …”. Kolejna grupa odwoływała się do historii rodzinnych mierząc się ze wspomnieniami o PRL-u wśród najbliższych. Młodzi dorośli wypowiadali się na temat słów prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego: „Aby polska flaga nigdy nie powiewała niżej, niż flagi innych państw”. Grupa multimedialna miała natomiast stworzyć prezentację dotyczącą Polonii: „20 milionów Polaków rozsianych po całym świecie”.

W gronie laureatów znalazło się pięcioro młodych Polaków ze Stanów Zjednoczonych, w tym dwie uczennice polskiej szkoły im. Mikołaja Kopernika w Niles – Jessica Krański i Agata Sołtys (grupa II, temat dotyczący przyznania Orderu Uśmiechu wybitnemu Polakowi). W grupie wyróżnionych nagrodzono dziesięcioro Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

Wśród atrakcyjnych nagród były między innymi nagrody rzeczowe dla wyróżnionych i pobyt edukacyjno-kulturalny w Polsce dla grupy laureatów. Uczennice szkoły im. Kopernika w Niles w lipcu poleciały do Polski na kilkunastodniowy pobyt edukacyjny
i integracyjny. Wróciły pełne wrażeń, z nawiązanymi nowymi przyjaźniami, bogatsze w wiedzę i przekonanie, że nie należy zapominać o swej tożsamości, i warto próbować sił w licznych konkursach dla młodzieży organizowanych przez polskie fundacje, takie jak Fundacja „Świat na Tak”. Obydwie stały się ambasadorkami konkursu, dzięki któremu od sześciu lat młodzież polonijna może poznawać kraj przodków, jego kulturę i duchowe bogactwo.

Anna Rosa

Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama