Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 października 2024 05:30
Reklama KD Market

Afganistan. Ruszyła kontrofensywa sił rządowych na Kunduz



Wojska afgańskie, wspierane przez lotnictwo USA, rozpoczęły we wtorek kontrofensywę na Kunduz, 300-tysięczne miasto na północy kraju zdobyte dzień wcześniej przez talibów - poinformowało w oświadczeniu ministerstwo obrony Afganistanu.

Resort zapewnił, że afgańskie siły rządowe, które noc z poniedziałku na wtorek spędziły na podmiejskim lotnisku, wkrótce odbiją miasto z rąk islamistów. "Przybyły nowe oddziały i rozpoczęto operację zbrojną" - przekazano. Dotychczas udało im się odbić z rąk talibów więzienie i regionalną komendę policji - napisano w komunikacie.

"Trwają poważne walki, przybyły nowe oddziały. Siły bezpieczeństwa odbijają strategiczne części miasta, w wielu miejscach słychać strzały" - relacjonował obecny na lotnisku przedstawiciel afgańskiego MSW Martin Safraz. Jak dodał, w większości miasta nie działają telefony i nie ma prądu.

Według rzecznika miejscowej policji Sajeda Sarwara Husajniego kontrofensywę rozpoczęto z kilku stron naraz.

Również we wtorek siły powietrzne USA poinformowały, że w godzinach rannych zbombardowały cele w Kunduzie. "Siły amerykańskie przeprowadziły nalot w Kunduzie, by wyeliminować zagrożenie dla (sił międzynarodowej) koalicji i wojsk afgańskich w pobliżu miasta" - przekazał rzecznik sił NATO płk Brian Tribus. Nie sprecyzował, ilu żołnierzy przebywa na miejscu.

Nowy przywódca talibów mułła Achtar Mohammed Mansur w komunikacie zamieszczonym na Twitterze napisał, że mieszkańcy Kunduzu "nie powinni obawiać się o swoje życie i dobytek"; "mudżahedini nie myślą o zemście, przybyli z przesłaniem pokoju" - zapewnił. Jak dodał, rząd w Kabulu powinien uznać swoją porażkę, a sojusznicy "najeźdźców i ich marionetkowego reżimu" powinni uciec, jeśli chcą pozostać przy życiu.

Islamiści w poniedziałek rano przypuścili ofensywę na Kunduz i do wieczora opanowali miasto. Siły rządowe zachowały kontrolę jedynie nad okolicami lotniska. To pierwsza stolica prowincji zdobyta przez talibów od obalenia ich rządów przez Amerykanów w 2001 roku.

Udana ofensywa talibska sprawiła, że powróciła debata o planowanym wycofaniu niemieckiego kontyngentu wojskowego, strzegącego północy Afganistanu. Minister obrony Ursula van der Leyen ostrzegała w weekend przed zbyt wczesnym powrotem żołnierzy. W 2013 roku siły niemieckie wycofały się z Kunduzu i stacjonują obecnie w oddalonym o 150 km Mazar-i-Szarif, gdzie zajmują się szkoleniem i doradzaniem afgańskiej armii.

Misja bojowa międzynarodowych sił NATO w Afganistanie została zakończona w 2014 roku. Pozostawione w kraju siły szkoleniowe mają sukcesywnie opuszczać ten kraj do końca 2016 roku. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama