Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 10:31
Reklama KD Market
Reklama

Projekt – współczesna Polska

Projekt – współczesna Polska
/a> Wizyta w redakcji Rzeczpospolitej fot.Nancy Wiechec


Przemierzając setki kilometrów, uczestnicząc w wielogodzinnych wykładach i spotkaniach, amerykańscy i polonijni dziennikarze każdego dnia na nowo odkrywali Polskę – nowoczesny kraj dynamicznych przemian w ramach programu edukacyjnego „Współczesna Polska – 25 lat demokracji”.

W ramach programu dziennikarze z Chicago, Nowego Jorku i Arizony podczas tygodniowego pobytu w Polsce byli słuchaczami wykładów, uczestnikami seminariów i spotkań dotyczących genezy, istoty i wpływu demokratycznych przemian na współcześnie obowiązujące wartości i model nowoczesnego państwa polskiego, rządy prawa oraz perspektywy wolnej i stabilnej przyszłości.

Projekt został zainaugurowany trzydniowym cyklem wykładów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Zaplanowane zajęcia odbywały się w historycznej sali, w której w latach 1954- 1978 wykłady z etyki prowadził ksiądz profesor Karol Wojtyła. Wykłady w języku angielskim dotyczyły między innymi: historii Polski, mniejszości narodowych, dziejów komunistycznej Polski i analizy transformacji ustrojowej, relacji stosunków między państwem a kościołem, współczesnej sytuacji społeczno-politycznej oraz roli mediów w Polsce od roku 1945 aż do chwili obecnej.

Wśród prelegentów znaleźli się profesorowie: Hubert Łaszkiewicz, Paweł Kras, Maciej Zięba, Karol Klauza, ksiądz Sławomir Nowosad, ksiądz Andrzej Szostek, Julita Agnieszka Rybczyńska.

Grupa zwiedziła najważniejsze zabytki najpiękniejszych miast Polski: Lublina, Sandomierza, Krakowa i Warszawy.

Uczestnicy projektu odwiedzili muzeum Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Muzeum w Auschwitz - Birkenau oraz sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

W czasie pobytu w Lublinie odbyły się spotkania z przedstawicielami władz KUL-u - profesor Urszulą Paprocką-Piotrowską, prorektorem ds. Promocji i Współpracy z Zagranicą i wiceprezydentem Lublina - Krzysztofem Komorskim.

Dla dziennikarzy ważnymi z zawodowego punktu widzenia były wizyty w wybranych redakcjach dzienników polskich, telewizji i radia. Pierwszą z nich, tuż po przylocie, złożono w redakcji "Rzeczpospolitej" w Warszawie.

Natomiast w czasie pobytu w Lublinie dziennikarze najpierw odwiedzili lokalną stację radia i telewizji, a następnie zostali przyjęci w lokalnych rozgłośniach radiowych w Krakowie i na Jasnej Górze.

Atrakcją cieszącą się ogromnym zainteresowaniem wśród Amerykanów była lekcja podstaw języka polskiego, którą poprowadziła mgr Marzena Porębska ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej KUL.

Dziennikarzom towarzyszyli goście specjalni, między innymi: Krzysztof Stanowski, prezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej, lubelscy dziennikarze: Agnieszka Gieroba, Wojciech Wciseł, z którymi przy wspólnym stole można wymienić zawodowe doświadczenia.

Ostatnie ze spotkań z Piotrem Strutyńskim, I Radcą Wydziału Projektów przy Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych służyło rzeczowej wymianie opinii na temat Polski.

Polskę pożegnano wspólnym zdjęciem ze stoczniowcami ze Stoczni Gdańskiej, którzy przyjechali do Warszawy, aby przy grobie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, znajdującym się przy kościele Świętego Stanisława Kostki, uczcić pamięć bestialsko zamordowanego kapłana.

Wśród grupy 10 dziennikarzy, którzy w dniach od 30 sierpnia do 6 września odwiedzili Polskę znaleźli się: Mary Conroy, Tatiana Kotasińska, Joyce Duriga, Mary Massingale, Jola Plesiewicz, Daniel Pogorzelski, Mark Taylor, Mike Sula, Tomasz Deptuła i Nancy Wiechec. Część z nich nigdy wcześniej nie była w Polsce, niektórzy mają polskie korzenie, jeszcze inni zapamiętali jedynie wybiórcze fragmenty swoich podróży do kraju, którego tak naprawdę nigdy dobrze nie poznali.

Zrealizowanie projektu „Współczesna Polska – 25 lat demokracji” było możliwe dzięki dotacji otrzymanej z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Jola Plesiewicz:



Zdjęcia: Nancy Wiechec:


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama