W ramach programu edukacyjnego "Współczesna Polska - 25 lat demokracji" amerykańscy i polonijni dziennikarze spędzili tydzień w Polsce. Grupa odwiedziła Lublin, Kraków, Sandomierz, Oświęcim i Warszawę. Oprócz spotkań, sympozjów i warsztatów przedstawiciele mediów mieli okazję podziwiać piękno zabytków oraz spróbować lokalnych przysmaków.
W dniach od 30 sierpnia do 6 września br. grupa 10 dziennikarzy reprezentujących media amerykańskie i polonijne z Chicago, Nowego Jorku i Arizony odwiedziła Polskę. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele radia: Mary Conroy i Tatiana Kotasińska oraz serwisów prasowych: Joyce Duriga, Mary Massingale, Jola Plesiewicz, Daniel Pogorzelski, Mark Taylor, Mike Sula, Tomasz Deptuła i Nancy Wiechec. Część z nich nigdy wcześniej nie była w Polsce, niektórzy mają polskie korzenie, jeszcze inni zapamiętali jedynie wybiórcze fragmenty swoich podróży do kraju, którego tak naprawdę nigdy dobrze nie poznali.
Tegoroczna wizyta dziennikarzy była możliwa dzięki specjalnemu programowi edukacyjnemu - "Współczesna Polska - 25 lat demokracji", który został stworzony ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb i sfery zainteresowań tej grupy zawodowej. Autorami programu i organizatorami przedsięwzięcia byli: Uniwersytet Otwarty Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, reprezentowany przez Annę Tarnowską-Waszak oraz chicagowskie Towarzystwo Przyjaciół i Absolwentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którego prezesem jest Alicja Pożywio. Patronat medialny nad programem objął chicagowski „Dziennik Związkowy” - najstarsza na świecie gazeta codzienna wydawana w języku polskim.
Celem projektu była promocja Polski; organizatorzy zadbali, aby jego uczestnicy poprzez zwiedzanie, wykłady i spotkania mogli wyrobić sobie własną opinię na temat Polski i dynamicznych przemian demokratycznych, jakie dokonały się w kraju nad Wisłą na przestrzeni ostatnich 25 lat. Jednocześnie każdy z dziennikarzy biorących udział w programie miał za zadanie zdać relację z pobytu za pośrednictwem mediów, które reprezentuje. W ten sposób rozpoczęła się szeroko zakrojona akcja promocji współczesnej Polski w Stanach Zjednoczonych i na świecie.
O refleksjach i spostrzeżeniach uczestników projektu będziemy mogli już wkrótce przeczytać w lokalnej i krajowej prasie polonijnej oraz amerykańskiej. Zrealizowanie projektu "Współczesna Polska - 25 lat demokracji" było możliwe dzięki dotacji otrzymanej z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
Pełną relację z pobytu grupy amerykańskich i polonijnych dziennikarzy w Polsce znajdą Państwo za tydzień w "Dzienniku Związkowym".
Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Nancy Wiechec
Reklama